Франция и Германия проправиха пътя на кризата в еврозоната, нарушавайки Пакта за стабилност през 2004 г. Това заявява президентът на Европейската централна банка Жан-Клод Трише в интервю за германския вестник "Велт ам Зонтаг".

Ще ми се германското обществено мнение да беше реагирало със същия гняв срещу нарушаването на Пакта за стабилност през 2004 г., какъвто демонстрира срещу нашето решение за закупуване на държавни облигации на европейски страни, изпаднали в бюджетни затруднения, казва финансистът.

Навремето Германия и Франция извършиха голям грях, изтъква Трише, намеквайки за упражнения от тях натиск да получат смекчаване на критериите на Пакта, който в крайна сметка бе ревизиран. Президентът на ЕБЦ изключва вероятността Гърция, Испания и Португалия да не успеят да върнат дълга си. Няма да позволим това, подчертава той.

Не сме създали Договора от Маастрихт с мисълта един ден да дадем заден ход, добавя Трише. Той също така критикува поведението на банките след финансовата криза. Те щяха до една да изчезнат, ако не бяхме ги спасили. Затова е необяснимо, че банкерите си въобразяват, че могат да продължат да действат както преди фалита през 2008 г. на американската банка Леман Брадърс, който отприщи световната финансова криза, изтъква Трише.

Прекалено високите обезщетения и бонуси, както и печалбите, които нямат връзка с реалната икономика, са несъвместими с нашите основни ценности, категоричен е той. В четвъртък европейските страни се споразумяха за налагане на такса на банките, като по този начин бъдат накарани да изплатят част от разходите по кризата. ЕС възнамерява да прокара на предстоящата среща на върха на Г20 на 26 и 27 юни в Торонто нови удръжки върху транзакциите на финансовите пазари.

Източник: БГНЕС