Цената на фючърсите на златото в Ню Йорк отчете най-големия си спад от почти 28 години насам, след като централните банки разсяха опасенията на инвеститорите, посредством инжектирането на средства в световните кредитни пазари, а от ФЕД и Министерството на финансите на САЩ обявиха, че разработват план за спирането на фалитите на банки, пише Bloomberg.

Министърът на финансите Хенри Полсън и председателят на Федералния резерв Бен Бернанке предложиха проблемните активи на щатските финансови компании да бъдат отделени и обособени в нова институция. Регулаторните органи в САЩ и Великобритания предприеха строги мерки срещу късите продажби, което вдигна рязко цените на акциите в Азия и Европа и намали търсенето на злато като алтернативна инвестиция.

Златните фючърси за декември се обезцениха с 68.50 долара, или 7.6%, до 828.50 долара за тройунция в електронната търговия на Нюйоркската търговска борса. Това е и най-големият процентен спад в цената от 7 ноември 1980 г. насам. В двата дни преди това цената на метала нарасна с 15%, което пък е най-голямото увеличение, откакто щатските фючърси дебютират през 1975 г.

Цената на златото с незабавна доставка падна с 20.77 долара, или 2.4%, до 830.08 долара за тройунция в Лондон в 9:46 часа местно време.

Първото покачване на долара спрямо еврото от три дни също намали привлекателността на златото като алтернативна инвестиция на щатската валута.

Независимо от днешния спад, цената на златото върви към най-голямото си седмично повишение от девет години насам, след като щатското правителство пое контрола над AIG, а Lehman Brothers Holdings Inc подаде заявление за банкрут, давайки началото на най-голямата пазарна криза от 20-те години на миналия век.

Измежду другите метали с незабавна доставка цената на среброто падна с 23.8 цента, или 0.2%, до 11.945 долара за тройунция. Платината се обезцени с 11 долара, или 1%, до 1 092 долара за тройунция, а паладият загуби 5.75 долара от стойността си, или 2.4%, до 230.25 долара за тройунция.