Когато Айлийн Ли за първи път използва термина “компании-ендорози” през 2013 г., тя има предвид фирмите с пазарна оценка от над 1 милиард долара.

Аналогията ѝ има за цел да подскаже, че шансовете за създаване на такъв бизнес са толкова малки, колкото и вероятността човек да срещне митичното създание.

В периода от 2003 до 2013 г. в Съединените щати има само 39 компании, които са успели да постигнат този статус.

Днес обаче в света има 418 “компании-еднорози”, 18 от които са базирани в Индия, показва проучване на консултантската компания CB Insights, цитирано от BBC.

Това превръща страната в четвъртия най-голям развъдник на “еднорози” в света - след САЩ, Китай и Великобритания.

Една четвърт от всички “милиардни” компании в света са придобили този статус през последната година, включително и пет индийски.

Две от бързоразвиващите се компании в Индия се оценяват на над 10 милиарда долара - One97 Communications, която поддържа дигиталния портфейл Paytm, както и платформата за търсене на евтини хотели OYO Rooms, която оперира в над 800 града в 18 държави.

Сред останалите популярни стартъп имена е приложението за таксита Ola Cabs, платформата за доставка на храна Zomato и образователния сайт Byju's.

В Индия стартъп индустрията се превръща в един от най-престижните сектори. За по-младите хора тя е еквивалент на това, което представлява успешната кариера в големите корпорации за предишното поколение или стабилната държавна работа за по-предишното.

Освен пари и признание, създаването на успешен стартъп носи и солидно обществено влияние, пише технологичният анализатор Смирти Паршира.

С разрастването на тези компании обаче се увеличават и притесненията за евентуални злоупотреби с огромните им ресурси. Антимонополните органи в Индия вече водят няколко разследвания срещу онлайн компаниите, свързани с господстващото им положение на пазара.

Повечето от тези платформи са концентрирани в потребителския сектор, но има и изключения, като оператора на вятърни и соларни паркове ReNew Power, финансиран от Goldman Sachs и инвестиционния фонд на Абу Даби.

Европейските стартъпи с рекордно финансиране през 2019 г.В Европа в момента има 99 еднорога, или стартъп компании с пазарна оценка от над 1 млрд. долара. За сравнение, преди пет години те са били едва 22

През 2018 г. платформата за онлайн търговия Flipkart беше купена от Walmart за 16 милиарда долара, което беше най-голямата сделка в ритейл сектора до този момент в глобален мащаб.

По-голямата част от тези пари отидоха при ключовите инвеститори във Flipkart, като японския конгломерат SoftBank и американските инвестиционни фондове Tiger Global Management и Accel Partners.

И въпреки че основателите на тези компании са индийци, присъствието на мощни чуждестранни акционери им осигурява сериозни инструменти за влияние, включително и политическо, смята Смирти Паршира.

Тази година 16 компании за електронна търговия бяха поканени да участват в инициатива за усъвършенстване на законодателството, свързано с интернет пазаруването. В панела, който се занимава с промените в антимонополната нормативна уредба, също участват пет от индийските “еднорози”.

Успехът на бързоразвиващите се стартъп компании носи огромни икономически ползи и създава работни места. С тяхна помощ индийската икономика се нарежда сред водещите технологични хъбове в света и успява да създаде корпоративна култура, базирана на иновациите и предприемачеството.

Но в същото време превръщането на “еднорозите” в мултимилиардни корпорации създава рискове от злоупотреби и дори политическа намеса във вътрешните работи на Индия.

Според Паршира в бъдеще трябва да бъдат изработени механизми, които да гарантират баланс на интересите между корпоративния и държавния сектор.