Целият свят осъзна едно - след кризата светът няма да бъде еднополюсен, с ясно обособен център, какъвто се явяваше САЩ. Говори се също, че в следкризисния свят една от най-мощните икономики ще е тази на Китай. Това едва ли учудва някого. Докато развитите държави използват за защита на икономиките си еднообразни мерки, китайското правителство тръгна по друг път. В тази държава не се харчат милиарди в подкрепа на банковия сектор и мегахолдингите. Там усилията са насочени към стимулиране на вътрешното търсене и подкрепа на населението, пише Interfax.

Китайското чудо

Както пише International Herald Tribune, в резултат на сегашната криза, Китай може да се превърне в много по-силен конкурент на световната икономическа арена отпреди. Лидерите на страната използват икономическата криза за създаване на конкурентни предимства, смятат аналитици. За съжаление това не може да се каже за другите развиващи се държави.

„Проблемите и възможностите винаги вървят ръка за ръка, а при определени условия от едното може да произтече другото", заяви председателят на КНР Ху Цзинтао, който планово прилага на практика своите възгледи.

Днес китайската икономика не само, че може да се похвали с третия по големина БВП в света (след САЩ и Япония), но и с огромните си валутни и златни резерви, и стабилна банкова система, съхранила се на фона на световните сътресения. Китайските власти успешно използват преимуществата си, за да спечелят нови приятели по целия свят и придобият природни ресурси, се посочва в статията.

Във времената, когато правителствата по целия свят се чудят как да съживят кредитирането, китайските банки раздадоха през последните 3 месеца повече кредити, отколкото за предходните 12.

Световният икономически спад е добре дошъл за Китай. Страната има шанс да се справи с онези проблеми, с които правителството безуспешно се бори в продължение на 4 години - темповете на инфлация се забавят, балонът на жилищния пазар се ликвидира, придобивайки застрашителни мащаби.

Разбира се Китай не е изолиран остров и също има проблеми. Но кой няма в наши дни? Основната негативна последица за страната от световната рецесия е ръстът на безработицата. Близо 20 млн. трудови мигранти останаха без работа, а някои експерти се опасяват от дълбоки социални проблеми.

Това не пречи на правителството да извлича изгода от сложната ситуация. Управляващите използват програма за стимулиране на икономиката в размер на 4 трлн. юана (585 млрд. долара) за повишаване на конкурентоспособността на китайските компании на вътрешния и външен пазар, за обучение на мигриращите работници и инвестиции в НИРД. Започва се изграждането на нови шосета и жп трасета, с които се цели понижаване на транспортните разходи на компаниите. Експертите говорят, че всичко това неизбежно ще доведе до повишаване на дългосрочната конкурентоспособност на китайската промишленост.

Китай е много по уверена в себе си, от останалите държави не само от БРИК, но и в почти целия свят. Ръководството на страната дори може да си позволи да шантажира американското правителство. Миналата седмица премиерът на Държавния съвет Вен Цзябао се осмели да напомни на Вашингтон, че Китай, като най-голям кредитор на САЩ, очаква, че американската администрация ще направи всичко необходимо, за да запази китайските инвестиции в страната.

Китай е без конкуренция

Китай е без конкуренция в период, когато другите развиващи се пазари са затънали до шията в дългове. The Financial Times пише, че през тази година те трябва да рефинансират дълг за 1.4 трлн. щ.д., когато достъпът до кредитните пазари е затруднен, засилвайки мащабите на финансовите проблеми пред правителства и компании.

„Намираме се по средата на важен стрес тест за институциите от развиващите се пазари. Онези, които оцелеят през следващите 12 месеца, а вярвам, че повечето ще оцелеят, ще имат много по-силни позиции, за да продължат напред", смята ръководителят на отдела за развиващите се пазари на германска банка Далинк Арибурну.

Принципно за Китай няма конкуренция. Ще оцелеят много, но едва ли мнозинството ще има силата да се бори за световно лидерство. Китай, с цялата си територия, население, други ресурси и грамотна политика може да предприеме действия за световно господство.

За разлика от други държави, които се интегрираха в по-голяма степен към световните структури, Китай остана сравнително затворена икономика. Това е и причината страната да не заболее смъртоносно, а да хване само лека инфекция. Ето защо някои смятат, че тя ще оздравее много по-бързо от останалите страни.