Според източници от американската администрация, цитирани от Reuters, САЩ се допитват до близки съюзници относно възможността за налагане на нови санкции срещу Китай, ако Пекин окаже военна подкрепа на Русия за войната ѝ в Украйна.

Консултациите, които все още са на предварителен етап, имат за цел да съберат подкрепата на редица държави, особено на тези от Г7, за да се координира подкрепата за налагането на евентуални ограничения.

Все още не е ясно какви конкретни санкции ще предложи Вашингтон, съобщава още новинарската агенция. Министерството на финансите на САЩ, което е водещо ведомство при налагането на санкции, отказва официален коментар към момента.

През последните седмици Вашингтон и неговите съюзници обявиха, че Китай обмисля да предостави оръжия на Русия. И въпреки че Пекин отрича обвиненията, а от екипа на президента Джо Байдън не са представили публични доказателства за тезата си, Вашингтон предупреди директно Пекин да не прави това и то на най-високо равнище.

Първи стъпки

Според цитираните от Reuters източници първоначалните стъпки на администрацията на Байдън за противодействие на китайската подкрепа за Русия включват неофициални контакти на щатско и дипломатическо ниво, включително от страна на Министерството на финансите на САЩ.

Те коментират, че длъжностните лица полагат основите на потенциални действия срещу Пекин с групата държави, които застанаха зад санкциите, наложени на Русия след нахлуването ѝ в Украйна преди година.

В същото време обаче, служител на разузнаването на страна, която вече е била включена в консултациите на Вашингтон, заявява пред информационната агенция, че е видял много оскъдни данни в подкрепа на твърденията за китайска военна помощ за Русия.

Ролята на Китай във войната между Русия и Украйна се очаква да бъде и сред темите на срещата на американския президент Джо Байдън с германския канцлер Олаф Шолц в Белия дом в петък. Преди това в Ню Делхи, в сряда и четвъртък, войната ще бъде обсъдена от външните министри на десетки държави, включително Русия, Китай и САЩ.

Енергия, технологии, валута - три начина, по които Китай помага на Русия Тепърва се очаква среща между президентите на двете страни, но те вече затвърждават връзките помежду си
Първоначалните контакти на Вашингтон по отношение на санкциите все още не са довели до широко съгласие по конкретни мерки, твърдят източниците на Reuters.

Може ли Китай да играе важна роля в конфликта?

Конфликтът в Украйна се превърна в тежка окопна война, тъй като Русия изпитва недостиг на боеприпаси. Но Украйна и нейните поддръжници се опасяват, че евентуални доставки от Китай могат да наклонят везните в полза на Кремъл.

Затова и във свое изявление от 24 февруари американският държавен глава призова "третите страни" да "спрат да оказват материална подкрепа на Русия или да се изправят пред сериозни санкции".

Въпреки че в изявлението не се споменава поименно Китай, малко по-късно Даниел Критенбринк, висш дипломат на САЩ за Източна Азия, е категоричен:

"Опитахме се да сигнализираме много ясно, както на четири очи в Мюнхен, така и след това публично, за нашите опасения. Говорихме за последствията, ако Китай постъпи така. Също така знаем, че много от нашите партньори, които са и наши съмишленици, споделят тези опасения."

Предизвикателствата, пред които са изправени Съединените щати при налагането на санкции на Китай, са свързани основно със задълбочената интеграция на втората по големина икономика в света с други големи пазари в Европа и Азия, което усложнява преговорите. Съюзниците на САЩ - от Германия до Южна Корея, няма да приемат лесно отчуждаването на Китай, посочва още Reuters.