Япония обръща поглед към изведените от експлоатация ядрени реактори
Повече от десетилетие след катастрофата във Фукушима японските политици промениха позицията си за ядрената политика на страната. Премиерът Фумио Кишида планира да отвори отново спрените след аварията реактори, за да гарантира енергийната сигурност на страната, съобщиха световните агенции.
Япония прие в четвъртък нова политика, насърчаваща по-голямото използване на ядрена енергия за осигуряване на стабилно захранване и намаляване на въглеродните емисии. Преди аварията през 2011 г. ядрената енергия представлява около 30% от енергийния микс на страната. Две години след бедствието всички атомни централи са затворени за проверка за безопасност от Органа за ядрено регулиране (NRA). Към днешна дата атомните централи генерират само 6,4% от електроенергията в страната. Целта на премиера е делът да нарасне поне до 20% до 2030 г.
Тези планове не само ще осигурят енергийната независимост на архипелага, но и ще облекчат енергийната криза в Европа, посочи Фатих Бирол, изпълнителен директор на Международната агенция по енергетика, цитиран от Еnergy Monitor. „Ако Япония рестартира атомни електроцентрали, ще внася по-малко втечнен природен газ. Освободеното количество ще помогне на Европа да оцелее през следващите няколко месеца“, обясни Бирол.
Япония е един от най-големите вносители на LNG в света и разчита на внос за 90% от енергийните си нужди. През 2022 г. страната е внесла 101,3 милиарда кубически метра (bcm) LNG. За сравнение – в Европа са доставени общо 108,2 милиарда кубически метра втечнен газ.
Антиядрените настроения и опасенията за безопасността нараснаха рязко в Япония след катастрофата във Фукушима през 2011 г. През последното десетилетие енергийните компании са кандидатствали за рестартиране на 27 реактора. 17 от тях са преминали проверки за безопасност, а 10 са възобновили дейността си. Повечето ядрени реактори в Япония са на повече от 30 години. Четири реактора, работили повече от 40 години, получиха разрешение за работа, а един от тях е в експлоатация. .