Япония отчете рекорден търговски дефицит през януари, след като ядрената криза в страната затвори почти всичките й реактори за по-сериозни проверки, което от своя страна доведе до скок във вноса на горивата, информира AP. Скъпата йена и слабото търсене пък повлияха отрицателно на износа на страната.

Търговският дефицит на Япония, който през януари е 1.48 трлн. йени (18.7 млрд. долара), подчертава зависимостта на страната от вноса на горива, след като земетресението от 11 март и последвалото цунами нанесоха сериозни щети на ядрената централа Фукушима Дайичи.

С нарастването на опасенията около сигурността, почти всички 54 ядрени реактора в Япония бяха спрени за инспекции. Правителството иска да пусне отново поне част от реакторите, след като защитата им срещу земетресения и цунами е била проверена.

Бедната на природни ресурси Япония внася почти всичкия си петрол. До инцидента с Фукушима Дайичи, страната провъзгласяваше ядрените технологии като безопасен и евтин отговор на енергийните си нужди.

Сега Япония внася повече природен газ и петрол, които се използват за генерирането на електричество. Вносът на природен газ през януари скача със 74% на годишна база, а този на петрол с близо 13%.

През миналата година увеличеният внос на енергийни продукти допринесе за първия годишен търговски дефицит на Япония от 1980 г. насам. Япония може да отчете отново търговски излишък през 2013-а според анализатори.

Японските износители пък страдат от скъпата йена и слабото състояние на световната икономика.

Износът на страната намалява с 9.3% на годишна база през януари, особено на компютърни чипове и електроника. Вносът на Япония през януари се увеличава с 9.8%.

Търговският дефицит на Япония през януари е най-големият месечен дефицит на страната от повече от три десетилетия, откакто подобна статистика започва да се води през 1979 г.