Жителите на Североизточна Япония, разтърсена вчера от мощно земетресение с магнитуд 7.3, започнаха да разчистват отломките и ликвидират последиците от труса, предаде Асошиейтед прес.

Той предизвика свлачище на една магистрала, нанесе щети на някои сгради и участъци от железопътната мрежа, използвана от високоскоростните влакове, остави хиляди хора без ток.

Земетресението разлюля най-силно префектурите Фукушима и Мияги, които преди 10 години бяха ударени от земетресение, довело до цунами и авария в атомна централа.

От вчерашния трус са ранени, предимно леко, повече от 140 души, главно от падащи предмети и счупени стъкла.

Трима са по-тежко ранени, но няма информация за загинали, каза главният секретар на правителството Кацунобу Като.

ТЕПКО - компанията оператор на атомната централа Фукушима Даичи, аварирала от силния трус през март 2011 г., каза, че по време на земетресението се е разплискало незначително количество вода от резервоарите за съхраняване на отработеното гориво, но няма сериозна промяна на радиационния фон и опасност за сигурността на централата, предаде ТАСС.

Земетресението не е предизвикало цунами, тъй като епицентърът е бил на дълбочина от 55 километра под океанското дъно, посочва БТА.

Говорителят на Японската метеорологическа служба каза на пресконференция, че според сеизмолозите вчерашният трус е един от вторичните след земетресението от 2001 г., което беше с магнитуд от 9.1.

Тази сутрин е възстановено подаването на електричество, но по северното крайбрежие все още не вървят някои от скоростните влакове поради щети, нанесени на инфраструктурата.

Работници разчистват голямата крайбрежна магистрала, свързваща Токио с градовете на север, където се е задействало свлачище. Блокирани от паднали скали са още няколко по-малки шосета.

Експертите предупредиха, че ще има вторични трусове. Много японци прекараха нощта в евакуационни центрове, където в рамките на противоепидемичните мерки вече са били разпънати палатки.

За да се осигури вода за някои райони, беше мобилизирана армията.