Руският президент Владимир Путин разпореди прекратяване на огъня по цялата линия на бойно съприкосновение между страните в зоната на така наречената от Москва "специална военна операция" от

12:00 часа московско време на 6 януари до 24:00 часа на 7 януари.

Съобщението е на пресслужбата на Кремъл и идва след като днес патриархът на Москва и цяла Русия Кирил призова двете страни във войната в Украйна да спазват примирие на православната Коледа.

Много православни християни, включително живеещите в Русия и Украйна, празнуват Рождество Христово на 7 януари.

"Аз, Кирил, патриархът на Москва и цяла Русия, се обръщам към всички страни, участващи в междуособния конфликт, с призив да прекратят огъня и да установят коледно примирие от 12:00 ч. на 6 януари до 24:00 ч. на 7 януари, за да може православният народ да присъства на службите на Бъдни вечер и Коледа", заяви по-рано днес патриархът.

Предложението му беше отхвърлено от Киев като циничен капан, а президентът на САЩ Джо Байдън каза, че с предложението си за спиране на огъня руският президент Владимир Путин цели да си поеме глътка въздух, писа Reuters.

"Предвид призива на Негово светейшество патриарх Кирил, възлагам на министъра на отбраната на Руската федерация да въведе режим на прекратяване на огъня по цялата линия на бойно съприкосновение между страните в Украйна от 12:00 ч. на 6 януари до 24:00 часа на 7 януари", казва Путин в разпространено от пресслужбата на Кремъл съобщение, цитирано от ТАСС и БТА.

"Тъй като в районите на бойните действия живеят много православни граждани, призоваваме украинската страна да обяви прекратяване на огъня и да им даде възможност да присъстват на службите на Бъдни вечер и на Рождество Христово", посочва още президентът.

Време е за договаряне на мир в Украйна, казва Хенри Кисинджър

Михайло Подоляк, високопоставен помощник на украинския президент Володимир Зеленски, нарече Московската патриаршия "пропагандатор на войната", който подстрекава към "масови убийства" на украинци и милитаризация на Русия. "Изявлението на Руската православна църква за "коледно примирие" е циничен капан и елемент на пропаганда", каза той.

Руската православна църква (РПЦ) е най-голямата църква в източноправославната общност, отделила се от западното християнство по време на Великата схизма през 1054 г. Днес Източното православие има около 100 милиона последователи в Русия и още толкова извън нея, отбелязва БТА.

Руското нашествие в Украйна на 24 февруари раздели двете най-големи славянски общности и допринесе за разрастването на спора в славянското православно християнство, който датира отпреди повече от хиляда години, от самите корени на Русия и Украйна.

РПЦ подкрепи това, което Кремъл нарича "специална военна операция" в Украйна. Патриарх Кирил оправдава войната на Русия в Украйна, представяйки я като част от "метафизична борба" за предотвратяване на либерално идеологическо проникване от страна на Запада, коментира по-рано днес AP.

Путин каза на Ердоган, че Украйна трябва да приеме загуба на територии, за да има диалог

Междувременно Путин обсъди с турския си колега Реджеп Тайип Ердоган ситуацията в Украйна, Сирия и енергийни въпроси в телефонен разговор, съобщи БТА.

Руският президент "е подчертал деструктивната роля на западните държави, напомпващи Киев с оръжия, и предоставящи му оперативна информация и указания за координатите на военни цели", се казва в съобщение на пресслужбата на Кремъл, цитирано от Reuters.

В същото време "Путин отново потвърди, че Русия е отворена за сериозен диалог, при условие че властите в Киев изпълнят известни и нееднократно изразявани искания и отчетат новите териториални реалности", посочва още пресслужбата на Кремъл, цитирана от ТАСС.

От своя страна, турският президент е заявил на руския си колега, че мирните усилия в Украйна трябва да бъдат подкрепени от едностранно прекратяване на огъня и "визия за справедливо решение", предаде Reuters, позовавайки се на неговата канцелария.

Двамата лидери освен това са изразили надежда, че продължаването на контактите за обстановката в Сирия в тристранен формат ще помогне за уреждане на конфликта в тази държава.

"Обърнато бе внимание на перспективите на уреждането на конфликта в Сирия. Дадена бе позитивна оценка на проведената в Москва през декември 2022 г. среща на министрите на отбраната с участието на ръководителите на разузнавателните служби на Русия, Турция и Сирия. Изразена бе надежда, че развитието на контактите в подобен тристранен формат ще допринесе за кардинално подобряване на обстановката в Сирия, включително за възстановяване на териториалната цялост, решаването на проблема с бежанците и задачите за борба с международните терористични структури", се казва в прессъобщението на Кремъл, цитирано от БТА.

Войната на Путин обединява Европа, но подчертава зависимостта на ЕС от САЩЕнергийната криза не успява да възпре страните от ЕС да подкрепят Украйна, но мнозина се опасяват от безкраен конфликт, пише WSJ

От канцеларията на Ердоган посочиха, че той е обърнал внимание на необходимостта от предприемане от Сирия на политически стъпки за евентуално нормализиране на отношенията ѝ с Турция.

Двамата лидери са обсъдили също редица енергийни въпроси, включително създаването на газов хъб в Турция и изграждането на атомната електроцентрала "Аккую", съобщи още пресслужбата на Кремъл, цитирана от БТА.

Ердоган и Путин са разговаряли неведнъж от началото на руската инвазия в Украйна през февруари. Турция изигра заедно с ООН посредническа роля за сключването на споразумението, позволяващо износа на зърно от украински пристанища, отбелязва Reuters.

Според пресслужбата на Кремъл Путин е повторил пред Ердоган, че всички пречки за руския износ на храни и торове, разглеждан от Москва като част от зърнената сделка, трябва да бъдат вдигнати.

След Путин Ердоган разговаря и с Володимир Зеленски

По-късно турският президент Реджеп Тайип Ердоган разговаря и с украинския си колега Володимир Зеленски, предаде БТА, позовавайки се на турската частна телевизия СиЕнЕн-Тюрк, .

По време на разговора е била обсъдена подкрепата на Турция за Украйна в областта на хуманитарната помощ и енергетиката, както и развитията около т.нар. зърнен коридор, съобщи Дирекцията по комуникациите на турското президентство, допълва БТА.

Ердоган е заявил готовността на Турция да поеме ролята на посредник за установяването на траен мир между Русия и Украйна. Президентът е отбелязал, че турската страна продължава работата си във връзка с размяната на затворници и е изразил мнение, че тя би могла да даде своя дипломатически принос и за ускоряване на процеса, отнасящ се до АЕЦ "Запорожие".