За първи път в историята: откриха луна извън Слънчевата система
Учените откриха първата луна извън Слънчевата система, съобщават световните агенции. Тя се намира на около 8000 светлинни години от Земята.
Представлява небесно тяло с размера на Нептун, съставено от газ. Орбитира около газообразна планета, която е по-голяма от най-голямата планета в Слънчевата система - Юпитер.
Тази луна не прилича по нищо на 180-те луни в нашата галактика, което всъщност е впечатляващото в откритието, направено от астрономите.
И въпреки че досега не е доказвано съществуването на луни в друга звездна система, наречени екзолуни, беше въпрос на време такива да бъдат открити, посочват учените.
"Тя е голяма и необикновена, според стандартите на Слънчевата система", посочва астрономът от Колумбийския университет Дейвид Кипинг.
Той е един от авторите на откритието, направено с космическите телескопи Hubble и Kepler.
Ще бъдат направени и допълнителни наблюдения през май 2019 г., за да бъде потвърдено съществуването на екзолуната.
Според учените, тя е много по-голяма от най-голямата луна в Слънчевата система - Ганимед. Открита на 11 януари 1609 г. от Галилео Галилей, тя е с диаметър около 5 260 км.
Екзолуната и планетата, около която тя гравитира, кръжат около звездата Кеплер-1625. Нейната температура е сходна с тази на Слънцето. Намира се в съзвездието Cygnus, на около 4 000 светлинни години от Земята.