Загуби ли Илон Мъск контрол над машината си за хайп?
Илон Мъск работи на няколко полета едновременно. Той е лидер на компании, проправящи път на новите технологии в сектори като енергетиката, космическото дело и транспорта. Магнетичният милиардер дори планира „да спаси” човечеството чрез колонизация на Марс.
В последно време обаче ефектът Мъск започна да се обръща срещу собствения си първообраз, тъй като предприемачът се замеси в редица скандали, които меко казано не му отиват.
Като се имат предвид претоварения му график и и пионерските му инициативи, милиардерът намери време да нападне и анонимен блогър, нареждайки още един непристоен случай към несъобразителното си поведение напоследък.
През тази седмица блогър, изразил критика към Tesla, в крайна сметка изтри регистрацията си в Twitter и спря да пише за финансовия уебсайт Seeking Alpha.
Според авторът, който използва псевдонима “Montana Skpetic”, Мъск се е обадил на неговия шеф със заплаха за съд, ако блогърът продължи да пише за Seeking Alpha – портал, който позволява на всеки да публикува статия, подписана с псевдоним.
Лицето зад псевдонима Monata Skeptic скъсява Tesla или с други думи, залага пари за спад в цената на книжата на компанията – ако пък се случи обратното, той губи.
За да избегне евентуално дело, което да замеси шефа му, блогърът избрал да спре да публикува съдържание в Seeking Alpha, пише CNN.
Редакторът в сайта Джордж Мориарти, реагира на новината, че платформата ще продължи да позволява използването на псевдоними, тъй като така дава глас на всички инвеститори.
Блогърът Montana Skeptic посочва, че Мъск е научил истинската му идентичност и мястото, където работи, от потребители на социалните мрежи.
На въпрос в Twitter дали някога се е обаждал на човек с псевдоним Montana Skeptic, Мъск отвърща с „никога не съм чувал за това момиче”.
Малко по-късно, шефът на Tesla и SpaceX публикува изображение на певицата Майли Сайръс, която някога изгря в детски сериал, изпълняваща ролята на Хана Монтана. Публикацията бе придружена с текст „толкова бързо растат”. Понастоящем публикациите в Twitter вече са изтрити.
В изявление по случая Tesla посочиха, че работодателят на злополучния блогър е дългогодишен фен на компанията за електромобили и един от първите, поръчали си колата Model S.
От цялата тази история остава само да си отговорим на въпроса защо лидер като Мъск се дава труда да преследва анонимен блогър?
Защото точно сега компанията има нужда от цялото внимание на света - от гигантски хайп.
Tesla имаше не лека година. Похарчи много пари за засилване на производствените обеми, а през месец юни съкрати 9% от персонала си. Освен това компанията постоянно не спазваше целите си относно новия Model 3, въпреки, че хиляди потребители отдавна са предплатили за дългоочавканата кола на Tesla.
Според някои експерти, с подобни провокации Илон Мъск просто поддържа хайпа около визията си за бъдещето.
„Доверието в Tesla е екзистенациален въпрос”, казва Бенедикт Евънс, партньор в компанията за рискови инвестиции Andreessen Horowitz, чрез публикация в Twitter по-рано през тази година.
„Трябва да набере доста повече капитал, базиран на обществено доверие, че визията ще проработи”, добавя експертът.
Професорът по икономика Дейвид Кирш от University of Maryland смята, че поведението на Мъск в Twitter в последно време показва, че той е загубил контрол над историята около Tesla.
По думите на професора, на фона на това как Мъск постоянно говори колко е зает, как спи на пода в завода на Tesla и прочее, се надига мнението колко лесно обидчив може да бъде с оглед това, че отделя от времето, си за да накара анонимен критик да спре да пише в борсов блог.
Междувременно Велко Фотак, професор от University at Buffalo, изследващ скъсяването на акции, коментира, че случая с анонимния блогър вероятно ще провокира отпор, изразяващ се в насочване на вниманието към непопулярни критици на компанията.
„За него е по-добре да игнорира критиците и да се опита да докаже, че грешат”, казва Фотак.
През последите години изпълнителният директор на Tesla достигна до невиждани висини, за да изгради имиджа на компаниите си, които включват Tesla, SpaceX и Boring Company.
Мъск често използва Twitter, където има 22 млн. последователи, за да прави изявления или да представя нови продукти.
Дори преди инцидента с Seeking Alpha, милиардерът има репутация на човек, който се свързва с редактори при негативни публикации относно неговия бизнес.
Когато журналистът Ашли Ванс започва да пише книга, посветена на Мъск през 2015 година, той изпъква с униклани изисквания. Първоначално настоявал да прочете книгата преди да бъде издадена, добавяйки бележки под линия на места, където не е съгласен със съдържанито. Ванс не е дала съгласието си за това.
Въпреки че в миналото Мъск успешно привличаше внимание чрез медии и социални мрежи, навярно е дошъл моментът да си почине малко от тази активност.
По-рано през този месец милиардерът се изивни на един от спасителите на заклещените деца в пещера в Тайланд, тъй като го нарече “pedo”, след като мъжа изрази мнение, че Мъск си прави PR с опитите да помогне в спасяването чрез малка „подводница”.
Вивек Вадва, който преподава предприемачество в Carnegie-Mellon University, смята, че Мъск трябва да изтрие приложението Twitter от смартфона си, за да намали броя на спонтанните публикации.