Заплатата на почти половината от руснаците не стига за основните им разходи
Руснаците, които твърдят, че заплатата им не може да покрие основните разходи за живот, е скочил с 20% за две години.
Това показва ново проучване на Headhunter, а според авторите му, причината за резултатите са рекордните бюджетни средства, насочвани за финансиране на войната в Украйна, съобщава Reuters.
Запитването е проведено през октомври сред около 5000 души, които поставят икономическите проблеми на Русия в центъра на вниманието.
Рекордно ниската безработица тази година е доказателство за острия недостиг на работна ръка в Русия, а слабата рубла засилва инфлационния натиск, допълва Reuters.
Очаква се лихвените проценти, които вече са 13%, да продължат да се повишават, за да се противодейства на инфлацията, която в края на годината ще достигне около 7%, което е доста над целта от 4%.
На въпроса дали заплатата им е достатъчна за покриване на основните разходи, без да се вземат предвид доходите от втора работа или инвестиции, само един от всеки пет анкетирани руснаци отговаря положително.
"Да, с трудности", отговарят други 36% от анкетираните, а 45% казват, че заплатата им не е достатъчна.
Това е увеличение спрямо 25% през 2021 г. и 39% през 2022 г., показва проучването на Headhunter.
През 2021 г., преди Русия да започне така наречената "специална военна операция" в Украйна, 36% от анкетираните са смятали, че заплатата им е достатъчна.
От 45%, на които липсват пари за основни разходи, повече от половината са заявили, че им липсват поне 20 000 рубли (212 долара) на месец.
Средната месечна номинална заплата, получавана от руснаците, е 71 419 рубли (756 долара) през юли, сочи статистиката на Росстат.
В момента реалните заплати в Русия растат бързо, тъй като компаниите от отбранителния сектор бързат да изпълнят държавните поръчки. Другите отрасли се борят да не губят персонал, но не винаги могат да се конкурират със заплатите.
Двуцифрената инфлация през 2022 г. се отрази негативно на потребителите и въпреки че икономиката ще се възстанови през тази година от спада на Брутния вътрешен продукт (БВП) от 2,1% през 2022 г., дългосрочните перспективи са неясни, според Международния валутен фонд (МВФ) и някои от собствените прогнози на Русия.
Страната може да не постигне целта си за бюджетните приходи през 2024 г. и да бъде принудена да увеличи данъците върху бизнеса, ако рублата се окаже по-силна от очакваното и оптимистичните икономически прогнози се окажат неосъществими, твърдят анализатори.