Размразяване на активи – най-тежкото условие за банките, напускащи Русия
Русия поставя все по-сериозни препятствия пред изтеглянето на чуждестранни банки от пазара.
Поредното изискване е да размразят руските си активи, ако искат да напуснат сега, съобщава BusinessInsider.
"Заявихме позицията си и тя остава в сила - ще бъдем твърди при освобождаването на чуждестранните банки, като това ще зависи от решението за размразяване на руските активи", заяви Алексей Моисеев, заместник-министър на финансите на Русия, цитиран от Reuters.
Западните държави и техните съюзници са замразили активи на руската централна банка в чужбина на стойност над 300 млрд. долара като част от санкциите срещу Русия заради пълномащабната ѝ инвазия в Украйна през февруари 2022 г.
Не е ясно колко от тези руски активи са били замразени от западните банки.
Коментарите на Моисеев идват в момент, когато режимът на президента Владимир Путин продължава да налага все повече наказателни мерки на чуждите компании, които се опитват да излязат от руския пазар.
Въпреки че само два месеца след началото на войната в Украйна 1000 компании обявиха, че доброволно намаляват дейността си, само 535 от тях са направили това, установи текущо проучване на Йейлския университет, което беше актуализирано на 3 септември.
Но това не е поради липса на опит: Над 2000 компании са искали одобрение за напускане на руския пазар, но напредъкът е бил бавен, наред с други причини, поради логистични забавяния.
Освен това Москва начислява на напускащите компании такса за излизане от пазара в размер на поне 10% от стойността на продажбата на местния бизнес.
От март 2023 г. руското правителство започна и да изисква от продавачите от "недружелюбни държави" да даряват поне 10% от приходите от продажбата в руския бюджет.
Raiffeisen Bank – най-голямата западна банка, която все още е в Русия и работи по продажбата или отделянето на местния си бизнес, заяви в отчета си за полугодието, публикуван на 1 август: "Местните и международните закони и разпоредби, регулиращи продажбата на бизнес в Русия, са обект на постоянни промени."
По време на петъчния форум Моисеев заяви, че една чуждестранна банка е подала молба за продажба на активите си в Русия. Той не назова името й, но допълни, че Raiffeisen Bank не е подавала такова заявление.
Докато западните банки са ориентирани към изтегляне от руския пазар, китайските се опитват да запълнят техните места.
Четирите големи китайски банки - Bank of China, Industrial & Commercial Bank of China, China Construction Bank и Agricultural Bank of China са увеличили над четири пъти кредитирането си за Русия между февруари 2022 г. и март 2023 г., съобщи Financial Times. В началото на февруари 2022 г. тези банки са имали обща експозиция от 2,2 млрд. долара към банковия сектор на Русия. В края на март 2023 г. тя е нараснала до близо 10 млрд. долара, допълва FT.
Припомняме, че през август Московски съд забрани на две големи швейцарски банки - UBS и Credit Suisse да напуснат руските си дъщерни дружества. Базираната в Москва банка Zenit поиска забраната, като се е позова на опасения за загуба на пари в случай на излизане на двете швейцарски банки.
Въпросът възникна заради синдикиран заем, отпуснат през 2021 г. на базираната в Люксембург селскостопанска фирма Intergrain. Zenit беше един от синдикираните кредитори, а Credit Suisse, която междувременно беше придобита от UBS – беше кредитен агент по заема.
Zenit е заявила пред московския съд, че смята, че руските дъщерни дружества на UBS и Credit Suisse се готвят да прекратят дейността си в страната. Освен това, банката е поискала от съда да запорира средства, принадлежащи на UBS и Credit Suisse, но молбата не е била удовлетворена, по данни на Reuters. Следващото съдебно заседание е насрочено за 14 септември.