Засегнатата от санкции Русия на ръба на дефолт по дълга си
Икономическата цена от нападението на Русия срещу Украйна става напълно ясна днес, когато опустошеното от санкции правителство на Владимир Путин е на ръба на първи дефолт по международния си дълг от Октомврийската революция.
Москва трябва да направи плащане от 117 млн. долара по две емисии облигации, деноминирани в долари, които пласира през 2013 г.
Ограниченията, пред които страната е изправена във връзка с тези плащания и изказванията от Кремъл, че може да плати в рубли, предизвиквайки дефолт така или иначе, означават, че дори опитни инвеститори гадаят какво би могло да се случи.
Един от тях определя ситуацията като най-внимателно следеното плащане по държавен дълг от дефолта на Гърция в разгара на дълговата криза в еврозоната. Други пък казват, че извънредният „гратисен период“, който дава на Русия още 30 дни, за да осъществи плащането, може да проточи сагата допълнително.
"При дефолтите никога не е ясно всичко и този случай не е изключение," казва пред Ройтерс портфейлният мениджър в Pictet Гуидо Чаморо.
"Има гратисен период, така че няма да знаем дали това е дефолт или не до 15 април," казва той, визирайки ситуация, в случай че не бъде осъществено плащане. "Всичко може да се случи по време на гратисния период."
Дефолтът по държавния дълг на Русия беше немислим до началото на нахлуването в Украйна, което Владимир Путин нарича "специална военна операция".
Страната имаше близо 650 млрд. валутни резерви, висок кредитен рейтинг от агенции, като S&P Global, Moody's и Fitch, и печелеше стотици милиони долари на ден от продажбата на петрол и природен газ, чиито цени нарастваха.
След това танковете влязоха в Украйна, а САЩ, Европа и техните западни съюзници отговориха с безпрецедентни санкции, замразявайки две трети от резервите на Русия, които се оказа, че се намират в чужбина.
"Мисля, че пазарът в момента очаква Русия да не осъществи плащанията по облигациите," казва Джеф Грилс, ръководител на отдела за развиващите се пазари в Aegon Asset Management, допълвайки, че конфликтът е едно от малкото събития на развиващ се пазар, което е способно да засегне глобалните пазари.
Това е така, защото ролята на Русия на един от водещите производители на суровини в света повиши цените и инфлацията в световен мащаб. В същото време тя се превърна в държава парий, която е осакатена от санкциите и става свидетел на това как стотици от най-големите световни компании я напускат.
Различни сценарии за дефолт
Що се отнася за държавните облигации на Русия, повечето от тях в момента се търгуват на едва 10%-20% от номиналната им стойност. Двете плащания днес са първите от няколко предстоящи, като страната трябва да плати други 615 млн. долара до края на март, както и да направи първо изплащане на главница на 4 април, което е на стойност 2 млрд. долара.
Опитни инвеститори предвиждат три възможни сценария за развитие на ситуацията.
При първия Москва плаща дължимото в долари, което означава, че притесненията за дефолт на този етап изчезват.
Големите руски енергийни компании Газпром и Роснефт осъществиха плащания по свои международни облигации в последните 10 дни, така че все още има известна надежда, че това може да бъде направено, ако Москва смята, че е в неин интерес.
Втората възможност е Москва да не плати, с което ще започне 30-дневният гратисен период и обратно броене до дефолта.
Има и трета възможност и тя е Русия да плати в рубли, въпреки че правните условия по облигациите биха означавали, че това е равносилно на дефолт. Правилото за 30-дневен гратисен период все още важи в този случай.
"Може би ще разберем днес (ако платят), а може би няма," казва Чаморо. Неговата компания не притежава такива облигации, но разполага с други руски облигации, а когато една държава изпадне в дефолт по някоя от емисиите си облигации, това обикновено води до „крос-дефолт“.
"В ситуации като тази най-безопасно е да очакваш неочакваното. Наистина нищо не може да бъде изключено".