Новоизбраният президент Доналд Тръмп наруши дипломатическо правило, съществуващо от десетилетия, като реши да проведе разговор с тайванския президент Цай Ингвен. Постъпката му може да предизвика сериозен разрив в отношенията на САЩ с Китай.

"По време на дискусията двамата президенти отбелязаха близките си връзки по отношение на икономиката, политиката и сигурността", обявиха от кабинета на Тръмп и допълниха, че американския президент е поздравил колежката си за победата й по-рано тази година.

Все още не е ясно чия е била инициативата и дали това няма да бъде рязка промяна в международните отношения на САЩ. Преходния екип на Тръмп само обяви, че това не поставя край на многогодишната подкрепа на САЩ за "един Китай", посочва БГНЕС.

Китай смята Тайван за част от собствената си територия и всеки опит на САЩ да подкрепи независимостта му е посрещан с яростна офанзива от страна на КНР. Тръмп е първият американски президент, който разговаря с тайвански държавен глава, откакто през 1979 г. Китай и САЩ официално установяват дипломатически отношения.

В съвместното комюнике по този повод САЩ признава, че КНР е единственото законно правителство на Китай. Това се случва 7 години, след като Никсън и Китай подписват "Шанхайското споразумение", в което се изтъква, че всички китайци от двете страни на Тайванския проток са част от един Китай, Тайван е част от китайската територия и САЩ подкрепя безапелационно това.

Новоизбраният президент на Тайван обаче категорично отказа да приеме концепцията за "един Китай", което накара Пекин да преустанови цялата официална кореспонденция с новото правителство на острова.