Американски щати искат да бойкотират руската водка. Защо няма да се случи?
Произведеният в Русия алкохол е поредната мишена на засилващото се недоволство спрямо инвазията на страната в Украйна.
Засега ръководители в американските щати Охайо, Юта и Ню Хемпшир призоваха магазините за алкохол да премахнат произведени в Русия или брандирани като руски продукти от рафтовете - ход, който до голяма степен е насочен към водката, тъй като тя е най-тясно свързана със страната.
Губернаторът на щата Юта Спенсър Кокс помоли през уикенда управляваните от щата магазини за алкохол да "премахнат всички произведени в Русия или брандирани като руски продукти," обяснявайки, че нахлуването на Русия в Украйна е "грубо нарушение на човешките права."
Губернаторът на Ню Хемпшир Крис Сунуну направи подобно изявление.
Тези ходове обаче са до голяма степен символични и може дори да не засегнат мишената, към която са насочени, тъй като много малко от марките, внасяни в САЩ, произвеждат алкохола си в Русия.
Много от най-продаваните марки водка, чието начало може да бъде проследено до Русия, сега се произвеждат в множество други държави, в това число и в САЩ.
Например, някои собственици на барове простираха срещу инвазията чрез изливането на бутилки със Столичная водка. Проблемът е че единственото руско в тази водка е името й, тъй като произходът й се свързва с Москва. Водката, всъщност, се произвежда в Латвия, а централата на компанията е в Люксембург - страна член на НАТО, която се е изказвала против руската инвазия.
Smirnoff е друга марка, която се бърка с руска. Въпреки че произходът й води началото си от Русия от 19-и век, компанията отдавна е собственост на британския гигант в производството на алкохолни напитки Diageo и се произвежда в щата Илинойс, пише CNN Business.
Губернаторът на Охайо Майк ДеУайн беше по-прецизен в изявлението си. В събота той помоли близо 500-те магазина за алкохол в щата да "престанат да купуват и продават всички видове водка, произведени от Руский Стандарт - единствената компания с руска собственост, която продава водка в Охайо."
Руский Стандарт, заедно с не толкова известната Зеленая Марка, са сред малкото алкохолни марки, които се внасят от Русия и се продават в САЩ. Нейната компания майка Roust International е собственост на Рустам Тарико - руски олигарх, който притежава и Банк Русский Стандарт.
Тези бойкоти са до голяма степен сивмолични, защото произведената в Русия водка съставлява много малък процент от приблизително 7 млрд. долара продажби на водка в САЩ.
По-малко от 1% от водката, която се консумира в САЩ, е произведена в Русия. Всъщност, повече от 50% от водката, която се пие в САЩ, е произведена там.
Вносът на водка от Русия намалява в последните години и бележи спад от 79% от 2011 г. насам.