Преди време Карлос Арая си поръчваше омари, филе миньон и бутилки червено вино за по 200 долара. Тогава той работеше като брокер на стоковата борса в Ню Йорк, пише Wall Street Journal.

През 2007 г. обаче Арая губи работата си. Опитва се безуспешно да си намери подобна и накрая е принуден да подаде молба за работа в ресторант като разпоредител - никой не търси брокери, а Арая има съпруга, две деца и ипотека. Годишният му доход се срива от 200 000 на 25 000 долара. И това не е единичен случай, пише финансовото издание.

Много от хората, които загубиха позициите си на Уолстрийт, не успаха да си намерят работа в сферата на финансите и се принуждават да се заемат с неквалифициран труд.

От август 2007 до сега във финансовия сектор в Ню Йорк са закрити 25 000 работни места, а за периода от края на 2007 до началото на 2012 загубите на позиции се очаква да възлязат на около 56 800.

Wall Street Journal разказва и историята на Джо Мороне, който е съкратен от Prudential. От тогава насам той си е подал CV-то на десетки места, но тъй като никъде не търсят хора, си изкарва прехраната, като продавач в супермаркет и охрана в заведение. „Имах три коли, а сега със жена ми ползваме една," жалва се той пред изданието.

Често в ресторанта, където работи Карлос Арая идват бивши негови колеги. „Някои ме окуражават и изказват съчувствие, други ме гледат със снизхождение. И в двата случая не е приятно," казва той. Съпругата му също е започнала работа. Двамата заедно печелят по 4 000 долара на месец, с които не успяват да плащат вноските на ипотеката си. Когато получил работата на Уолстрийт и започнал да получава добри доходи, през 2005 г. Арая и семейството му си купуват апартамент в Манхатън за 960 000 долара с 20% първоначална вноска. Апартаментът има две спални и две бани, а най-хубавото му било, че е близо до Уолстрийт.

Арая започва деня си с два часа пред компютъра, които използва, за да подава CV-та и да пише имейли на бивши колеги, но за сега няма резултат и той продължава да настанява клиенти по масите в ресторанта...