Великденският остров - малкото парче земя, разположено на разстояние 3218 км от бреговете на Чили, е популярна туристическа дестинация. Всъщност, според местните власти, тя е твърде популярна туристическа дестинация.

Според The New York Times, всяка година около 100 000 души се събират на острова, за да посетят известните статуи, наречени моаи, за да се почувстват малко по-близо до историята.

Но всички тези посетители носят непредвидени последици, включително подкопаване на културата и начина на живот, оцелявали в продължение на стотици години, посочва T+L.

"Чужденците вече превземат острова", каза наскоро кметът Педро Едмъндс пред АФП. За да се бори с по-нататъшната загуба на културна идентичност и физическите щети, нанасяни на околната среда, управата на острова реши да ограничи броя на дните, които туристите могат да прекарат на него.

Досега посетителите бяха добре дошли да отседнат на Великденския остров до 90 дни. Сега им е позволено да останат само 30.

"Те вредят на индивидуалните особености, хилядолетната култура се променя, но не за добро", добавя Едмъндс.

В допълнение към влиянието върху традициите, Digital Journal съобщава, че островът започва да се сблъсква с много повече отпадъци, оставени от туристите, отколкото преди. Например, преди десет години островът е произвел 1.4 тона отпадъци годишно. Сега той произвежда почти два пъти - 2.5 тона годишно.

Според Independent, отвъд времето на пребиваване, броят на хората, които посещават острова, също ще бъде ограничен. Това обаче все още не е официално обявено.

11 от най-невероятните места в светаДо тях можете да стигнете само с частен самолет

Освен това, тези, които желаят да се преместят за постоянно на парчето земя, сега ще се изправят пред тежка битка. Както посочва британският вестник, 7 750 души в момента живеят на Великденския остров, което е почти двойно повече от населението му преди 20 години. Кметът му обаче нарича "3 000 жители прекалено много".

Сега онези, които искат да сменят адреса си, ще трябва да докажат връзка с член на Рапа Нуи - местното население на Великденския остров.

Това не е единствената популярна дестинация, която изпитва неблагоприятните ефекти от туристическия бум. През 2016 г. живописният град Чинкуе Тере в Италия обяви, че ще ограничи броя на туристите, посещаващи общността, в опит да я защити. След това много градове в Италия и Испания също обявиха, че обмислят подобни мерки.