Все повече главни изпълнителни директори (CEO) на големи публични компании приемат да работят за символична заплата от 1 долар на година.

Този жест ни трябвало да означава, че директорът е по-загрижен за доброто състояние на компанията, отколкото за личното си богатството, пише Investopedia.

Един от първите CEO-та, които предприха подобна мярка, беше Лий Якока, главният изпълнителен директор на Chrysler, който беше нает да спаси компанията от фалит през 1979 г.

Най-често споменаваният подобен пример напоследък пък бе Стив Джобс от Apple, които беше обявил за своя цел да забогатява в лично отношение (чрез опциите си за акции на Apple), само ако компанията просперира.

През 2011 г. новоизбраният главен изпълнителен директор на Hewlett Packard Мег Уитман също обяви, че ще получава по 1 долар годишна заплата.

Тези шефове обаче не свършват на улицата заради великодушните жестове, които правят за своите компании. Някои от тях дори са сред най-високопатените CEO-та, когато бъдат събрани всичките им форми на парично възнаграждение. Ето три начина, чрез които те си остават богати.

Опции за придобиване на акции

Най-голяма част от заплатата на повечето главни изпълнителни директори е съставена от акции и опции за придобиване на акции. Акциите могат да бъдат обикновени или привилегировани, докато опциите са контракти, които позволяват на притежателя им да закупи акциите на определена цена в бъдеще.

Бордовете на доректорите раздават на CEO-тата акции и опции, за да обвържат целите им с тези на компанията. Ако стойността на компанията нараства, CEO-то печели. Ако CEO-то пък се представя слабо и обезценява компанията, той или тя губи лично от това.

Друга полза от предлагането на акции и опции вместо кеш е, че това не струва нищо на компанията веднага, а размива стойността й в ущърб на настоящите акционери.

Компании, които плащат на CEO-тата си 1 долар заплата, могат да им предлагат милиони долари под формата на опции. Главният изпълнителен директор на Oracle Лари Елисън, например, получава опции за закупуването на 7 милиона акции на компанията годишно. Опциите му за периода 2007-2010 г. са били на стойност около 220 млн. долара в началото на 2012 г.

Основната полза от опциите пред кеша за CEO-то е, че те могат да струват много повече в бъдеще, ако компанията е успешна. Друга причина е, че върху стойността на опциите не се плащат данъци, докато те не бъдат упражнени и акциите не бъдат продадени. Дори и тогава това е капиталова печалба, данъчната ставка върху която е много по-малка, отколкото би била върху голяма заплата.

Застраховка и пенсия

Цената на здравното осигуряване е малко вероятно да разори главния изпълнителен директор на публична компания, но може да струва доста пари. CEO-тата обикновено имат позлатени здравни осигуровки, които покриват всичко необходимо в медицинско отношение, в това число посещенията на лекар, предписани лекарства и спешни процедури.

В заплащането на CEO-то може да е включена застраховка "Живот", пътническа застраховка и т.н. Друга често използвана полза е щедрият пакет за пенсиониране. В тези пакети може да са включени вноските от работодателя, продължаване на заплатата няколко години след пенсия и дори използването на частния самолет на компанията.

Платени от компанията екстри

Освен чрез издаването на чек, компаниите могат да възнаграждават по много различни начини своите главни изпълнителни директори. Те могат да им купуват къщи, да плащат за личната им охрана, да им осигуряват служебни автомобили или други удобства, от които имат полза, както компанията така и CEO-то.

Много от тези привилегии са неща, за които CEO-тата иначе ще трябва да плащат от собствения си джоб. В края на 90-те години бордът на директорите на Apple предоставя на Стив Джобс самолет за 90 млн. долара и възстановява разходите му всеки път, когато го ползва по работа.

Извод

Главните изпълнителни директори на публични компании, които приемат годишна заплата от 1 долара, определено не страдат от липса на доходи. Те могат да увеличават богатството си по много други начини.