Защо бягането в студено време е полезно?

Има хора, които смятат, че не е. Вярват, че това е рисково занимание и човек рискува да се разболее. Ключът към целогодишното бягане, което носи голяма полза за организма, е да се подходи чрез съответните мерки.

Ако искате да започнете да тичате, а вече е зима, придържайте се към няколко прости правила. Не е желателно да започнете да бягате при минусови температури. Адаптирайте се постепенно.

Тренировъчният процес трябва да е базиран на принципа на натоварване и суперкомпенсации. След тренировка стартира процес на адаптация, който стимулира подобряването на здравето и самочувствието.

Ако сте бягали при 9 градуса, организмът е преживял умерен стрес. Адаптирал се е. След това може да пробвате при 5 градуса, при 0 градуса и т.н. Това е плавен преход.

Важни правила

Ако не сте бягали досега, не се ръководете от скоростта. Достатъчно е да изминете няколко километра при скорост 8 минути на километър.

Ако имате сериозни намерения, вземете със себе си пулсометър. Стремете се да не превишавате 160 удара в секунда.

Започнете с половинчасова тренировка, редувайки бавно тичане и бързо ходене.

Какво не бива да правите?

През зимата се тича със затворена уста? Това е заблуда. Нужно е да се диша през устата, за да получава организмът достатъчно количество кислород. Когато температурите навън паднат под нулата, може да използвате нещо, с което да прикриете леко устата си.

Как да се предпазите от простуда?

Когато отивате да бягате, мислено добавяйте към температурата навън 10 градуса. Така ще усещате времето, когато организмът се загрее. Като начало тренировката ще ви се стори доста „свежа“. Не се вълнувайте много, скоро ще се сгреете.

Не се пренавличайте. Ако се изпотите прекалено много, рискувате да се простудите. Планирайте маршрута така, че в края му да се окажете на топло място. Не оставяйте навън в мокри дрехи, без да се движите.

Как да тренирате дори когато сте на пътВинаги има начин

Правило на трите слоя

Има прости правила за екипировката при бягане в студено време. Първият слой трябва да е термобельо. Неговата задача е да извежда влагата от тялото. Вторият е жилетка.

Функцията на третия слой е защита от вятър. Може да бъде лека ветровка, когато навън е плюс/минус 5 градуса. Заложете на по-топла връхна дреха, ако температурите паднат под 10 градуса.

Не пренебрегвайте горещия душ

Ако бягате на дъжд или при снеговалеж, няма смисъл да се боите, че краката ви ще се намокрят. Това е неизбежно. Не оставайте на улицата без да се движите. Препоръчително е да вземете горещ душ или вана, след като се приберете. Така ще отпуснете мускулите след тренировката.