Как отбор затворници победи в дебат студенти от Харвард
Трима мъже, които в момента излежават присъди в затвор в Ню Йорк, успяха да победят отбор по дебати на Харварския университет.
Интересното е как успяват да го направят. Почти навсякъде в САЩ времето, прекарано в затвора, е в най-добрия случай пропиляно, а в най-лошия случай - представлява спирала от насилие и унижения.
Затворниците, които обаче имат късмета да излежават присъдите си в близост до колежа Бард, имат възможността да участват в програма, базирана на едно радикално схващане – затворът не трябва да служи само за наказание, а може да бъде и място, където хората израстват и се развиват, за да се превърнат в образованите, отговорни граждани, които трябва да бъдат, когато бъдат освободени.
Вижте още: Този затвор е толкова опасен, че охранителите не влизат в него
Мъжете, които побеждават отбора по дебати от Харвардския университет, са част от затворническата инциатива на Бард. "Най-важното нещо, което показва успеха на нашите курсанти, е колко по-добре можем да се справяме в САЩ с обучението за всички хора," казва създателят на инициативата Макс Кенър пред Huffington Post.
Това също така не е първата победа на този затворнически отбор. Първата им победа в състезание по дебати е през миналата година, когато надвиват отбор от Военната академия на САЩ в Уест пойнт.
Програмата има за цел да рехабилитира лишени от свобода и да им помогне да се върнат като продуктивни членове на обществото. По-малко от 2% от затворниците, които са се включили в инициативата на колежа Бард, са попаднали отново в затвора, след като са били освободени.
Проучвания показват, че вероятността затворниците, които се записват в образователни програми зад решетките, да се върнат в затвора е по-малка, отколкото при тези, които не го правят.
Днес затворниците, които се записват в програмата, имат възможност да получат диплома от колежа Бард.
Това е най-голямата образователна програма за затворници в САЩ. Близо 300 лишени от свобода мъже и жени в момента участват в програмата в шест затвора в щата Ню Йорк. Самото включване в програмата не е никак лесно. Кандидатите трябва да напишат есе и да преминат през редица интервюта.
Вижте още: Най-известните затвори в света
През юли програмата получи 1 млн. долара финансиране от Ford Foundation.
Успехът обаче не свършва с излизането от затвора. Завършилите програмата успяват да си намерят работа в най-различни сфери - от организации за човешки услуги до частни компании, а някои от тях дори достигат до мениджърски позиции.