С рекорден брой номинации за „Грами“ и с оценката, че е един от най-влиятелните изпълнители в историята на музиката, Бионсе ще бъде обект на нов курс в университета от Бръшляновата лига Йейл през следващата година.

Заглавието на програмата е „Бионсе твори история: Радикална традиция на чернокожите, култура, теория и политика чрез музиката“, и ще се фокусира върху периода от нейния самостоятелен албум от 2013 г. до тазгодишния „Cowboy Carter“.

Албумът получи 11 номинации за „Грами“ миналата седмица, след като беше отхвърлен от наградите на Музикалната асоциация за кънтри. Това превърна 43-годишната певица в най-номинирания изпълнител за всички времена, с общо 99 номинации.

Според описанието на курса, той ще се фокусира и върху това как певицата-предприемач е предизвикала осведоменост и ангажираност в социални и политически идеологии.

Професорът по афроамерикански изследвания в Йейлския университет Дафни Брукс възнамерява да използва репертоара на звездата като „портал“, през който учениците да научат повече за чернокожите интелектуалци - от Фредерик Дъглас до Тони Морисън.

„Ще се отнесем сериозно към начините, по които критическата и интелектуалната работа на някои от най-великите ни мислители в американската култура резонира с музиката на Бионсе, и ще мислим за методите, по които можем да приложим техните философии към нейната работа и как тя понякога е била в противоречие с „черната радикална интелектуална традиция“, казва Брукс пред Euronews.

Бионсе не е първият изпълнител, който е преподаван като предмет в колеж. През годините е имало курсове за певеца Боб Дилън, а няколко колежа и университета са изнасяли лекции за певиците Лейди Гага и Тейлър Суифт.

Наскоро Университетът в Гент, също започна да въвежда курсове, съобразени с изучаването на лириката на Суифт.

Брукс обаче смята, че Бионсе е в собствена лига, като приписва на певицата заслугата да използва платформата си, за да „повиши по впечатляващ начин осведомеността и ангажираността с масовите, социални и политически идеологии и движения“ в своята музика, включително движението „Black Lives Matter“.

„Можете ли да се сетите за някой друг изпълнител, който да е поканил редица активисти да участват в тези дългосрочни проекти за мултимедийни албуми, които тя ни подари от 2013 г. насам?“ - пита Брукс.

Тя отбеляза как Бионсе също се е опитала да разкаже чрез музиката си история за „расата, пола и сексуалността в контекста на над 400-годишната история на афроамериканското подчинение“.

„Тя е завладяващ артист, защото историческата памет, а също и своеобразният импулс да бъде архив на нея, са навсякъде в творчеството ѝ“, отбелязва Брукс. „И това просто не се среща при никой друг артист.“

Тези, които успеят да си намерят място през следващия семестър, не бива да се надяват да видят лично кралицата на попа.

„Жалко е, защото ако тя беше на турне, определено щях да се опитам да взема урока, за да я видя и да заведа студентите“, казва Брукс.