Как праисторическите хора са създавали огнено кино?
Праисторическите хора може да са използвали светлината на огъня, за да създадат илюзията за движение в тяхното изкуство.
Анализ на 50 гравирани камъка, открити във Франция, предполага, че когато се поставят близо до огън, трептящата светлина кара гравираните животни да изглеждат все едно се движат, съобщават учени, цитирани от електронното издание Science News.
Каменните плакети са открити през 60-те години на 19-и век в скален заслон, наречен Монтастрюк, и са гравирани с различни животни като коне, кози и елени. Мястото е било използвано от магдалинците - ловци-събирачи, които са населявали района преди около 20 000 години.
Изследователите анализирали топлинните увреждания върху камъните, които показвали, че са били директно изложени на високи температури за продължителен период от време. След това те изработили 3D модели на плакетите, които били импортирани в софтуер за виртуална реалност и били поставени до виртуално огнище, така че областите на топлинно увреждане да са най-близо до пламъците. Тази компютърна симулация демонстрирала как камъните вероятно са били използвани в реалния живот.
Учените внимателно наблюдавали визуалните ефекти на светлината на виртуалната реалност.
"Беше изненадващо да видим колко динамично е изкуството и колко се променя преживяването от нещо просто, като например да бъде поставено близо до огън“, казва Анди Нийдъм, археолог от Университета в Йорк в Англия.
Изработката на плакетите предполага, че художниците нарочно са гравирали по контурите на скалата, за да повлияят на зрителите и да симулират движение чрез произволните движения на светлината на огъня.
Находката допълва разбиранията на археолозите за връзката между произведенията на изкуството на ранните хора и огъня.
Друго скорошно проучване установи, че хората от каменната ера са създавали „скрито“ изкуство в тъмни пещери, което може да бъде видяно само с помощта на правилното осветление.