Учени откриха най-ранните доказателства за човешка консумация на животински млечни продукти, съобщава BBC.

Британските учени от университета в Йорк са открили млечен протеин в останките на фермери от каменната епоха и по-конкретно в техните зъби.

Оказва се, че хората са консумирали животински млечни продукти още преди 6000 години, въпреки че са имали непоносимост към лактозата. По всяка вероятност те са преработвали млякото чрез подквасване или са го превръщали в сирене или други продукти след ферментация. Това е понижавало съдържанието на лактозата.

Изследователите са взели проби от зъбната плака на седем души от ранния или средния палеолит и са ги подложили на спектроскопията. По този начин те са идентифицирали млечния протеин бета-лактоглобулин.

Лактозната непоносимост се дължи на невъзможността за усвояване на млечната захар след кърмаческа възраст. Ако тя е налице, консумацията на мляко предизвиква различни неприятни симптоми, като стомашни болки, диария и повръщане.

В днешно време обаче повечето представители на европеидната раса притежават генетична мутация, която им позволява да консумират мляко и като възрастни.

Мутацията засяга ензим от ДНК, който отговаря за разграждането на лактозата. Досегашните проучвания на европейците от неолита обаче показват, че тогава хората не са разполагали с тази мутация.

Според учените от университета в Йорк праисторическите хора вероятно са ограничавали консумацията на мляко до много малки количества.

Кои са кралете на сиренето Потайната френска фамилия Бесние е собственик на Groupe Lactalis, която пък произвежда един от най-популярните марки сирена като President и Galbani

Другото предположение, което изглежда още по-вероятно, е, че суровото мляко е било преработвано и консумирано под формата на различни вторични продукти. Тази идея се потвърждава и от археологическите находки, като например следите от млечни продукти върху много от глинените съдове от епохата на неолита, открити на територията на Великобритания.

Някои от тези съдове са били нагрявани, което означава, че млякото е търпяло топлинна обработка и вероятно е било преработвано по някакъв начин.

Генетичните изследвания на територията на Европа и Азия показват, че лактозната непоносимост започва да изчезва от човешкия организъм сравнително скоро. Мутацията на ДНК, която позволява консумацията на мляко, започва да се появява по време на Бронзовата епоха и дори тогава тя е била характерна за едва 5-10% от европейците.

Във Великобритания неолитът продължава от 4000 до около 2400 година преди новата ера. Тогава се появяват и първите фермери, които са отглеждали крави, овце, кози и прасета.