Какво представляват дигиталните тестове за бременност и по какво се различават от обикновените, които дават индикация с оцветени черти върху тестова хартиена лента?

Ако си задавате този въпрос, не сте единствените.

Хардуерният специалист, който в Twitter се подвизава като Foone, решава да провери какво точно съдържа вътрешността на един подобен електронен тест, тъй като поставя под съмнение високата цена, която съпругата му плаща за устройството, пише BBC.

Дигиталните тестове разполагат с дисплей, който изписва съответно "Бременна сте" или "Не сте бременна", в зависимост от резултата.

Те струват няколко пъти повече от обикновените, които са снабдени с хартиена лента, която при реакция с човешката урина регистрира наличието (или отсъствието) на определен хормон.

За целите на експеримента Foone купува едно от най-популярните устройства от този тип, което се продава във веригата Walmart.

Хардуерният експерт с изненада установява, че вътре има стандартен тест за бременност, снабден с електронен четец, който просто изписва резултатите на малък електронен дисплей.

Той публикува откритието си в Twitter, обвинявайки производителите на подобни джаджи в откровена "измама".

Според него те не си струват парите, тъй като "прочитането" на обикновения тест (тоест дали има една или две чертички) може да се направи от всеки, без да е необходимо да плаща за цялата допълнителна електроника.

Foone допълва, че чипът, инсталиран в дигиталния тест за бременност, е доста мощен и параметрите му, всъщност, са по-добри от тези на първия настолен компютър на IBM.

"Това е чиста измама. Дигиталните устройства днес са евтини, а потребителите се заблуждават, че дават по-надежден резултат. Всъщност, те не се различават по нищо от обикновените", пише експертът по електроника.

Неговото проучване предизвика вълна от коментари в социалната мрежа, като не всички са съгласни с изводите му.

Някои от тях посочват, че хартиените тестове не винаги са лесни за разпознаване, тъй като понякога оцветяването на индикативните маркери е твърде бледо и жените не са наясно как да ги интерпретират.

"Понякога аз забелязвам съвсем бледа чертичка, докато други хора не виждат нищо. Тълкуването на тестовете за бременност може да е доста субективно", обяснява преподавателят по биотехнологии Виторио Сагиомо.

Има потребители, които твърдят, че информацията от тестовете за бременност е изключително важна и не биха имали нищо против да платят няколко долара повече, ако това ще им помогне да определят резултата.

Има и такива, които по-скоро подкрепят изводите на Foone и смятат, че не си струва да се плащат по 10-12 долара за тест, при положение че обикновените са по няколко цента. Освен това изтъкват като проблем и излишните отпадъци, които се изхвърлят заедно с електронните компоненти.

"Озадачена съм от факта, че днес разполагаме с микропроцесори и дигитален код, вградени в устройства, върху които уринираме и след това изхвърляме. Това изглежда като прахосване на ресурси", коментира друг от потребителите.

Foone обаче не е единственият човек, който има афинитет към разглабянето на тестове за бременност, пише още BBC.

В някои от устройствата има влагоабсорбиращи таблетки, които осигуряват защита за електронните компоненти. Според някои потребители обаче става въпрос за "аварийно хапче против забременяване".

Едно от видеата, които коментират темата, е гледано над 4.5 милиона пъти в Twitter. Лекарите обаче предупреждават, че поглъщането на влагоабсорбиращи таблетки може да бъде изключително опасно и съветват "конспираторите" в никакъв случай да не го правят.