Какво ще прави Русия с новите стадиони след световното по футбол?
Много от стадионите, построени или реновирани за Световното първенство по футбол в Русия, ще се превърнат в т.нар. "бели слонове", пише немското издание SPORT.DE. С термина се обозначават спортни съоръжения, които са много по-големи, отколкото е обичайно нужно и чиято издръжка струва скъпо, без те да носят приходи.
Подобни стадиони останаха след световните първенства в ЮАР и Бразилия, пише изданието.
Според публикацията Русия е похарчила за построяването на нови стадиони или за тяхното реновиране 5,26 милиарда евро, като най-скъпо е било обновяването на „Лужники“ в Москва (1 милиард евро), както и на стадиона в Санкт Петербург (930 милиона евро).
Построяването на новите стадиони в Самара и Саранск е било по-евтино – по 270 милиона евро, както и във Волгоград (230 милиона).
Издръжката на стадионите след Световното първенство ще се движи от 2,7 милиона евро годишно за по-малките до 5,5 милиона за по-големите и тези пари ще са за сметка на данъкоплатците, тъй като посещаемостта на футболни мачове е ниска – средно 13 971 души на мач в елитната дивизия и 2 251 във втория ешелон. Някои от стадионите са дори в градове, които нямат отбори в първите две нива на руския футбол.
За сравнение – средната посещаемост в германската Бундеслига е 44 657 души на мач.
Капацитетът на стадионите в Екатеринбург, Калининград, Саранск и Ростов ще трябва да бъде намален до 25 000 места след Световното, но дори и при това положение те ще бъдат „бели слонове“, т.е. – губещи, завършва публикацията.