Едно сравнително разпространено мнение за кофеина е, че предизвиква зависимост. Всъщност едва 10-15 % от най-големите любители на кафе изпитват дискомфорт, ако спрат кафето - евентуално главоболие или раздразнителност.

Няма научно изследвани симптоми за абстинентен синдром, свързан със спиране на консумацията на кафе.

Кафето е полезно за храносмилането защото помага срещу запек и може да попречи на формиране на камъни в жлъчния мехур. Установено е, че то е добро и при спортна дейност. Кофеинът намалява чувството на умора, подобрява дишането и увеличава капацитета на мускулните контракции.

До 2004 г. кофеинът е считан за допинг. Кофеинът обаче е противопоказан при приемането на някои медикаменти. Не бива да се консумира кафе при лечение с антибиотици, особено ципрофлоксацин, както и медикаменти, съдържащи теофилин (някои сирoпи за кашлица и лекарства при астма).

Смята се, че кофеинът е добро средство за намаляване на мигрената. Той има аналгетично действие, особено в съчетание с аспирин или парацетамол, и е съдосвиващо средство. Тези положителни ефекти на кафето обаче са налични само при умерена консумация.

Източник: БГНЕС