Харвардският университет е набрал 1.2 млрд. долара от дарения - рекорд за най-богатия университет в света. В същото време обаче висшето училище е регистрирало инвестиционни загуби и разходи за 2 млрд. долара, съобщава Bloomberg.

Харварският университет е набрал най-много средства, а американските висши училища са събрали безпрецедентните 41 млрд. долара през фискалната 2016 г., сочат данни на нюйоркския Съвет за помощ за образованието.

Станфордският университет е на второ място с 951 млн. долара, като едва за втори път в последните 12 години не успява да изпревари Харвард по набрани средства. Общите набрани средства от американските университети са се увеличили с близо два процента спрямо предишната година.

Университетите от топ 20 са набрали 27% от всички дарения, като богатството отново е съсредоточено сред най-богатите висши училища. В същото време обаче те са събрали с 2% по-малко средства, в сравнение с 2015 г.

Заможни донори

Конгресът на САЩ обсъжда законопроект, който изисква от донорите на богатите училища да заделят част от даренията си за финансова помощ или рискуват да загубят данъчните си облекчения.

Харварският университет подобрява предишния си рекорд от 1.16 млрд. долара отпреди две години - единствената година, когато Станфорд не оглавява класацията от 2004 г. насам. Това е третата поредна година, в която Харвард набира повече от 1 млрд. долара.

Финансиране на операциите

Даренията са съставлявали 36 на сто от оперативните приходи на Харвардския университет, а подаръците за настояща употреба са били 9%. Даренията са помогнали за компенсирането на скромната инвестиционна загуба на Станфорд към 30 юни, заедно със „силното повишаване на стойността“ на недвижимото имущество в кампуса, притежавано от университета.

Университетът в Южна Калифорния е на трето място с дарения от 667 млн. долара, следван от университета „Джонс Хопкинс“ с 657 млн. долара, Калифорнийския университет в Сан Франциско с 596 млн. долара и университета „Корнел“ с 588 млн. долара.

Даренията от физически лица са намалели спрямо предишната година. Тези от възпитаници на университетите са регистрирали спад с 8.5%, а от други физически лица - с 6%.

В същото време даренията на корпорациите са се увеличили с близо 15%. Подкрепата от фондации и други организации също е нараснала. Подаръците за финансова помощ запазват равнището си от около 16 на сто в последните близо десет години.

В изследването са участвали 950 висши училища в САЩ.