Люспеницата - животното, което зарази човека с коронавирус
Въпреки че не е известно откъде точно произхожда коронавирусът, който зарази десетки хиляди в световен мащаб, изследователите предполагат, че животното, което е негов „междинен гостоприемник“, е люспеницата, според The New York Times.
Но какво точно е люспеница?
Наричат го още панголин.
Според Световния фонд за дивата природа това е люспест бозайник, който яде мравки. Прилича на кръстоска между броненосец, мравояд и язовец.
Това със сигурност не е често срещано същество извън Азия и Африка, но въпреки това е едно от най-разпространените животни на планетата, което може да е допринесло за разпространението на коронавируса из цял свят.
Не е ясно обаче как животното би могло да прехвърли тази болест върху хората.
Според Business Insider животните често стават жертви на бракониери заради люспите им, които са направени от кератин и се продават като лекарство, а месото им се счита за деликатес в Китай и Виетнам.
Вирусът би могъл да се разпространи от прилеп през панголин до хората чрез консумацията на животното.
Изследователи от Южнокитайския селскостопански университет са открили, че коронавирусът при хора е 99% идентичен с този, изолиран от диви люспеници.
Панголините не се считат за опасни животни в природата. Повечето хора никога не си взаимодействат с тях, тъй като те са предимно нощни бозайници и нямат зъби.
Осем вида люспеници са застрашени от изчезване, а три са в критичен риск.
Истинският виновник за разпространението на коронавируса, всъщност, е незаконната търговия с животни. Често панголините биват улавяни и държани в лоши условия - в помещения, в които има болни и дори мъртви животни, според Phys.org.
Това е проблем не само в Китай, защото те се изнасят незаконно за държави, разположени в различни части на земното кълбо.
За съжаление, спирането на незаконния трафик на животни, за да спре и разпространението на вируса, е по-лесно да се каже, отколкото да се направи.
"Ако нелегалната търговия с животни е в основата на това огнище на вируса, ще бъде наистина трудно да се проследи и подозирам, че повечето доказателства вече са изчезнали", казва Бенджамин Нойман, председател на Катедрата по биология в Тексасканския университет, пред The Washington Post
Най-добрият начин за борба с проблема, ако се установи, че панголините помагат за разпространението на болестта, са засилени мерки срещу трафика на това животно по света.
От декември 2019 г. до днес коронавирусът отне живота на над 2200 души.