До неотдавна продуктите, определяни като алтернативи на прясното краве мляко, се срещаха сравнително рядко и то предимно в магазини за здравословни храни. Днес те присъстват по рафтовете дори на най-малките квартални магазини.

Продажбата на алтернативни млека, като соево, бадемово или лешниково, се е увеличила през последните пет години, като всяка година във Великобритания се продават 42 милиона литра, съобщават от The Independent.

Глобалното увеличаване на случаите с лактозна непонисимост, както и нарастващата популярност на веганството и други алтернативни начини на живот, допринасят за тенденцията да се търсят заместители на кравето мляко, казва Абигейл Уилсън, говорител на British Dietetics Association и главен изпълнителен директор на Isos Health.

Умният маркетинг, който представя такива напитки като по-здравословни, също помага, казва тя.

Здравните ползи от кравето мляко са поставени под въпрос и от скорошно проучване в British Dietetics Association, според което консумацията на мляко не предпазва от костни фрактури и може да удвои риска от преждевременна смърт при жените.

И все пак, носят ли алтернативние млека повече ползи за здравето, в сравнение с пастьоризираното краве мляко?

Сред най-популярните заместители на млякото са соевите напитки. Те съдържат по-малко калории и по-малко наситени мазнини от кравето мляко, но подобно ниво на протеини, според д-р Алън Снедон от Института по хранене и здраве на университета в Абърдийн.

Соевото мляко може също така да намали риска от развитие на заболявания, свързани с хормоните, като рак на гърдата и простатата, и може да облекчи симптомите на менопаузата, казва д-р Джоан Майкок от University School of Food Science and Nutrition в Лийдс.

Бадемовото мляко също съдържа малко калории и ненаситени мазнини. Въпреки това нивата на протеини са по-малко от тези в кравето мляко. Същото важи и за лешниковото мляко, което има подобно ниво на калории, но по-малко протеини.

Междувременно оризовото мляко има съвсем малко наситени мазнини, а също малко или никакви протеини. Освен това не предлага превенция срещу сърдечно-съдоите заболявания както ядковите млека.

Като основен извод може да се обобщи, че такива напитки не съдържат достатъчно количество основни хранителни вещества, включително калций, В-витамини и йод, освен ако не са обогатени допълнително от производителите. И докато тялото лесно абсорбира ествествените нутриенти в кравето мляко, не може да се каже същото за добавените вещества в алтернативните млека.

Лесно е да бъдете завладени от голямото разнообразие продукти, от които може да избирате. Важно е как изборът ви допълва вашия начин на живот, защото кравето мляко не може да се определи като изцяло здравословно или напълно вредно, без да се вземат предвид и други фактори, казва д-р Снедон.

Ако предпочитате алтернативите, които не са от млечни продукти, уверете се, че с останалата храна си набявяте достатъчно хранителни вещества като калций, йод, рибофлавин и витамин В12, съветва д-р Снедон.

"Не съм много сигурен защо алтернативните млека стават все по-популярни, но аз лично не бих искал да заменя напълно кравето мляко с тях, споделя той, цитиран от The Independent.