Шоколад, сирене и чипс. Те са пристрастяващи и по някаква причина никога не можем да им се наситим. Желанието да се храним с определена храна е едно, а пристрастеността към нея е друго. Факт е, че можете да бъдете пристрастени към определена храна и да обвинявате мозъка си за това. Причината е, че някои храни предизвикват освобождаване на допамин в мозъка, което може да доведе до по-силно желание за яденето на определени храни, особено такива с високо съдържание на захар, сол и/или мазнини. Пристрастяващите храни са тези, които влияят на центъра на удоволствието, казвайки, че имате нужда от още, още, още. "Когато този център за удоволствие/възнаграждение бъде стимулиран, мозъкът започва да отделя допамин и други химикали, които ни карат да се наслаждаваме на това преживяване още повече", казва Ашвини Машру, регистриран диетолог в Малвърн, Пенсилвания.

И така, кои са най-пристрастяващите храни?

Шоколад

Тази купичка бонбони на бюрото на офиса ви е вкусно изкушение, хрупкаво шоколадово удоволствие, на което трудно може да се устои. Това, което знаем, е, че шоколадът е една от най-пристрастяващите храни, защото се свързва със същите центрове на удоволствието в мозъка, както алкохола и някои наркотици. Той също дава онова хубавото "усещане в устата", което стимулира производството на окситоцин, друг хормон, който ни кара да се чувстваме добре.

Още сирене, моля

Ако сте застанали пред чинията със сирена и не може да спрете да ядете, не сте единствени. Сиренето, което обикновено е с високо съдържание на мазнини и холестерол, също съдържа вещество, наречено казоморфин. То се прикрепя към невротрансмитери в мозъка ни и води до освобождаване на допамин, което ни кара да искаме повече.

Въглехидрати

Само вземете купа картофен, тортила чипс или бретцели и ще усетите как не можете да спрете. И докато в тези храни няма специални съставки, които се свързват с конкретни мозъчни рецептори, за да причинят еуфорично, стимулиращо или пристрастяване поведение, има нещо друго. Обикновените въглехидрати се смятат за "пристрастяващи ", защото причиняват бързо освобождаване на глюкоза, което увеличава енергията на човека. Тази енергия обаче бързо спада и отново искаме да снабдим организма с прости въглехидрати.

О, сладки глътки

Не само, че сладките газирани напитки (също така лимонада и студен чай) ни осигуряват много малко хранителни вещества, но една 330 мл порция може да съдържа зашеметяващите 35 грама захар. Подобно на захарните сокове, колата и сходните напитки, може също да стимулират отделянето на допамин. Добавете кофеин и получавате двойна енергия. Много скоро обаче тя пада и търсите нов начин да се снабдите с нея.

Ммм, пържени картофки

Пържените картофи обикновено са свежи, горещи и солени. Това е тройна заплаха, която казва на мозъка ви да яде повече. Съдържанието на мазнини във френските картофки дразни рецептори в устата, които изпращат сигнал към мозъка и червата, подсилвайки желанието да се яде повече. Затова просто не можете да им устоите.

Душата ви иска…сладолед

Желанието за сладолед може да бъде ненаситно - всичко е в съдържанието на захар и кремообразна текстура и изследователите са съгласни, че храни като сладоледа, които са съставени основно от сметана и мляко, стимулират мозъка по същия начин, както и наркотиците. Захарта в случая играе по-малка роля, но веднъж опитали от любимото ледено удоволствие, рецепторите ни се отварят и просто не можем да спрем.

Само едно парченце…пица

Независимо дали става дума за топящата се моцарела, пухкавото тесто или захарта в доматения сос, пицата се нарежда на първо място по пристрастяване сред храните, според скорошно проучване на Университета в Мичиган. Това е така, защото когато я ядете, кръвната захар се повишава бързо и след това, когато падне, отново се чувствате гладни и искате повече. Затова избирайте по-здравословни пици, които няма да нарушат диетата ви.