Дорон е убиец. Дорон е машина. Дорон не се спира пред нищо.

Това е краткото описание на главния герой в израелския сериал Fauda Дорон Кабилио.

Вярно е, че той убива и наистина трудно може да бъде спрян. Но Дорон далеч не е само това.

Fauda означава „хаос“. И това е най-точното описание на голяма част от ситуациите в сериала. Това е задъхана поредица от преследване, стрелба, грешки, лудост, фанатизъм и понякога – любов.

Всъщност с Fauda е доста трудно да направиш категорично разграничение между добрите и лошите. И точно това е един от най-ценните нюанси. Защото уж добрите често вършат отвратителни неща. А уж лошите понякога изглеждат съвсем приемливи. В края на деня посланието е, че без значение от коя страна на барикадата са, хората искат едни и същи неща. Любов, семейство, пари, власт, спокойствие, хубав живот. Но много рядко ги постигат. Когато все пак успеят, то е временно.

Дорон е служител на израелското военно министерство. Той е част от специално звено, отговорно за ликвидирането на особено опасни (от гледна точка на Израел, разбира се) врагове на държавата, терористи, убийци, заговорници.

В началото на сериала Дорон е пенсиониран в опит да намери спокоен живот и да отдели повече време за семейството си. Той произвежда вино, докато един ден не разбира, че трябва да се върне на служба, защото последният човек, когото вярва, че е убил, всъщност е жив. Уговорката е за само още едно покушение, само още един отнет живот. Естествено, тя не бива спазена. Дорон не може да спре да убива и колкото повече трупове се пишат на сметката му, толкова по-голяма изглежда безизходицата му. Той губи близки и приятели, но не може да спре.

В ролята на Дорон влиза израелският актьор Лиор Раз. Този страшно симпатичен грозник е много интересен сам по себе си. Той се захваща с актьорство в късна възраст. Преди това е служил в армията, бил е лична охрана, работил е в технологични фирми. Преди Fauda е известен предимно на израелската публика. Сега обаче славата му е от световни мащаби. Освен актьор той е и сценарист.


Добри, лоши, ужасяващи: 11 филма през март с любими актьориИстории за супергерои, динозаври, ченгета, наемни убийци, боксьори, хора, изпаднали в беда и такива, намиращи щастието

В основата на Fauda е израелско-палестинският дългогодипен конфликт. Но това е само база, от която започва развитието на сюжета. Колкото и кървава да е тази вражда, хората все пак трябва да продължат да живеят. Даже и тези, пряко ангажирани с конфликта, хора от службите, полицията и армията. Техният живот минава под вечната заплаха от изстрел или бомбен взрив, но те не се отказват и се опитват да вземат каквото могат.

Сериалът хвърля светлина и върху отношенията между хората, работещи в подобни служби. През силна привързаност и готовност да се жертват един за друг до откровена ненавист на моменти. Те не се впечатляват от смъртна опасност, но избухват, ако колегата им каже, че са били прекалено агресивни в опит да си свършат работата. И живеят в условията на обреченост. Единият иска да напусне, защото му е писнало от война и кръв, а другият му обяснява, че това нормалното състояние на нещата и трябва да свикне.

Във Fauda половината диалог е дублиран на английски, а останалата част е на иврит и арабски. Няма световноизвестни имена от Холивуд и може би така е по-добре. Създателите му се стараят да са максимално близко до реалността. Както казва Лиор Раз в едно интервю, когато го питат за купищата други филми и сериали по темата:

„Бойните сцени, екшън сцените...просто не са направени правилно. В реалността един бой приключва за 30 секунди. Но в тези филми има бойни сцени от по 2-3 минути. Или как действат специалните сили и работещите под прикритие. Те също са донякъде актьори, но нямат втори и трети дубъл, имат само един, защото се борят за живота си”.

Във Fauda израелските служби не са съставени от супергерои. Тъкмо обратното – те правят грешки, загиват, пропиват се, изневеряват, полудяват. Въпреки това сериалът е силно критикуван заради едностранно представяне на конфликта. На доста зрители им липсва по-пълноценната палестинска гледна точка, но едва ли има филм по темата, който да не е отнесъл подобни критики.

От края на януари последният сезон на Fauda е в Netflix.