Повече от век хората по света отбелязват 8 март като Ден на жената.

Това е ден за международно признание на икономическите, политическите и обществените постижения на жените.

Започнал само като политическо събитие за социалистите, празникът постепенно става част от културата на много страни.

В България денят се празнува и като Ден на майката, въпреки че според някои българи Благовещение (25 март) е християнският празник на майката и жената.

Първият Ден на жената е отбелязан на 23 февруари 1909 г. в САЩ по инициатива на Американската социалистическа партия, припомня Darik News.

28 000 жени в Саудитска Арабия кандидатстваха за влакови машинистиИспанската железопътна компанията ще вземе едва 30 от тях на работа

Идеята за създаване на Международен ден на жената се появява след бурната индустриализация и икономическа експанзия в началото на 20 век, която поражда протести за подобряване условията на труд.

Календарната дата се свързва с първата масова проява на жени работнички, състояла се на 8 март 1857 г. в Ню Йорк.

Международният ден на жената е национален празник в много страни, включително Русия, където продажбите на цветя се удвояват през трите или четирите дни около 8 март. В Китай много жени получават половин почивен ден на 8 март, както е препоръчано от Държавния съвет.

В Италия на този ден е прието да се подарява цветето мимоза. Произходът на тази традиция е неясен, но се смята, че е започнала в Рим след Втората световна война. В САЩ месец март е месец на женската история. Президентска прокламация, издавана всяка година, почита постиженията на американските жени.

Тази година празненствата ще продължат да изглеждат малко по-различно заради коронавируса и се очаква да се проведат виртуални събития по целия свят, включително това, организирано от ООН. Организацията обяви своята тема за 2022 г. като „Равенството между половете днес за устойчиво утре“.