Федерален съдия одобри искането за безусловно отпадане на оставащите ограничения спрямо Джон Хинкли, мъжът, който простреля и рани американския президент Роналд Рейгън и трима други при опит за покушение през 1981 г.

По-време на съдебно заседание във Вашингтон съдия Пол Фридман е вдигнал забраните за пътуване и използване на интернет срещу Хинкли, който живее сам в Уилямсбърг, Вирджиния, информира Fox News. Заповедта на Фридман ще влезе в сила на 15 юни.

По време на съдебно изслушване през септември Фридман заяви, че ще предостави на Хинкли безусловно освобождаване и даде на прокуратурата допълнително време за мониторинг на Хинкли, който вече живее сам след смъртта на неговата майка.

Шумът на парите 2022 събира топ банкерите на БългарияПредставители на част от най-големите банки в страната са сред лекторите на 13-ото издание на финансовия форум Шумът на парите

Тогава Фридман заяви, че проблемите на Хинкли с психическото здраве "са в ремисия " и той вече не представлява опасност.

През 2016 г. Хинкли бе освободен от психиатрична болница, където бе лекуван от депресия и психоза и му бе позволено да се премести в затворен комплекс в Уилямсбърг, за да се грижи за възрастната си майка. Тя почина през август 2021 г.

След напускането на болницата Хинкли спазва постановените от съда условия и е психически стабилен, показват съдебни документи.

Политик пусна в дома си килъри, дегизирани като лекари, които я убихаКаролина Ечеверия, бивш депутат и кандидат за президент на Хондурас, предположила, че килърите, които били облечени в пълно защитно облекло, в това число и маски, са дошли в дома й, за да прегледат съпруга й, който бил заразен с COVID-19

"Хинкли не е отправял словесни заплахи и не е демонстрирал поведение, че възнамерява да се самонарани или да нарани други хора. Той не е проявявал проблемно поведение," се казва в писмото на прокуратурата в подкрепа на неговото освобождаване.

През септември дъщерята на Роналд Рейгън, Пати Дейвис, написа коментар във Washington Post, в който се противопоставя на освобождаването на Хинкли, заявявайки, че не смята, че той изпитва покаяние.

На 30 март 1981 г. Хинкли прострелва Рейгън при опит за покушение пред хотел Hilton във Вашингтон. Президентът и тримата ранени оцеляват, припомня Ройтерс.