Няколко трансфера, осъществени в последния ден от трансферния прозорец, повишиха летните разходи на отборите от английската Висша лига за нови играчи до 1.41 млрд. паунда (1.71 млрд. долара), което обаче е под рекорда от 1.43 млрд. паунда (1.73 млрд. долара) от 2017 г., според данни на Deloitte.

Клубовете от най-горното ниво на английския футбол похарчиха 170 млн. паунда (206 млн. долара) в последния ден от прозореца, но само в 18 сделки, което е най-малкият брой трансфери за последния ден на летния прозорец от 2009 г.

Новото попълнение на Евертън Алекс Иуоби, който идва от Арсенал срещу 34 млн. паунда (41 млн. долара), беше най-големият входящ трансфер. Най-големият изходящ трансфер пък беше продажбата на Ромелу Лукаку от Манчестър Юнайтед на италианския Интер за 74 млн. паунда (89 млн. долара).

Юнайтед купи Лукаку преди време от Евертън за 1 млн. паунда по-малко.

Арсенал похарчиха най-много пари в Англия по време на трансферния прозорец – 155 млн. паунда (188 млн. долара). В последния ден Топчиите купиха левия защитник на Селтик Киърън Тиърни за 25 млн. паунда (30 млн. долара), както и централния защитник Давид Луиз от Челси за 8 млн. паунда (9.7 млн. долара).

Разходите за трансфери във Висшата лига с първи спад от 2012 г.Похарчените пари в последния ден и през целия трансферен прозорец са по-малко от половината, в сравнение със сумата от миналата година

Тотнъм се сдоби с услугите на атакуващия халф на Реал Бетис Джовани ло Селсо под наем и подписа с крилото на Фулъм Райън Сесеньон за 25 млн. паунда (30 млн. долара).

Една от големите новини вчера беше, че Тотнъм се бори за подписа на звездата на Ювентус Пауло Дибала, но сделката, в крайна сметка, се провали, пише BBC.

Уотфорд счупи клубния си рекорд, за който се смятат 25 млн. паунда (30 млн. долара), със закупуването на крилото на Рен Исмаила Сар, докато Лестър купи атакуващия халф на Сампдория Денис Прает за 18 млн. паунда (21 млн. долара).

Какво се случи през лятото?

Единадесет от 20-те отбора от Висшата лига счупиха трансферните си рекорди това лято, като Шефийлд Унайтед го направи четири пъти. Арсенал, Астън Вила, Лестър (два пъти), Манчестър Сити, Нюкасъл, Саутхамптън, Тотнъм, Уотфорд, Уест Хям и Уулвърхямптън са останалите 10.

Преминаването на Хари Магуайър за 80 млн. паунда (97 млн. долара) от Лестър в Манчестър Юнайтед беше най-големия трансфер във Висшата лига това лято, следван от закупуването от страна на Арсенал на крилото на Лил Никола Пепе за 72 млн. паунда (87 млн. долара).

Шампионът Манчестър Сити купи халфа на Атлетико Мадрид Родри за 62.8 млн. паунда (76.2 млн. долара) и левия защитник на Ювентус Жоао Кансело за 60 млн. паунда (72.8 млн. долара).

Тотнъм похарчи 53.8 млн. паунда (65.3 млн. долара) за халфа на Лион Танги Ндомбеле, което беше първата покупка на отбора от януари 2018 г.

Астън Вила похарчи общо 125 млн. паунда и се превърна във втория клуб, който харчи деветцифрена сума, след като е спечелил промоция в елита. Същото направи и Фулъм през миналия сезон, но това не помогна особено и в края на сезона лондонският клуб се върна във второто ниво на английския футбол.

Другите по-големи трансфери бяха преминаването на Аарън Уан-Бисака в Манчестър Юнайтед от Кристъл Палас за 50 млн. паунда (60.7 млн. долара), закупуването на Себасиетн Халер от Уест Хям за 45 млн. паунда (54 млн. долара), нападателя на Нюкасъл Жоелинтон 40 млн. паунда (48.5 млн. долара) и полузащитника на Лестър Юри Тилеманс 40 млн. долара.

Последните трима идват в английското първенство от Айнтрахт, Хофенхайм и Монако, респективно.

Челси също похарчи 40 млн. паунда за халфа на Реал Мадрид Матео Ковачич, който досега играеше под наем на Стамфорд Бридж. Продажбата на Еден Азар в обратната посока за 89 млн. паунда (108 млн. долара), които могат да се увеличат до 150 млн. паунда (182 млн. долара), пък беше един от най-големите трансфери в света.