Кафето е една от най-консумираните напитки в света.

На фона на огромното количество проучвания в днешно време за това как всяко едно нещо, което консумираме, влияе на здравето ни, не е изненадващо, че кафето също е обект на такива изследвания.

Въпросът е до каква степен кафето е полезно за мозъка?

През 2017 г. Бук ван Гелдер и нейни колеги съобщават резултатите от проучване с участието на възрастни мъже, които те наблюдавали в продължение на над 10 години, за да установят дали кафето ги предпазва от отслабване на когнитивната функция. Те заключават, че при мъжете, които пиели кафе, познавателната функция отслабвала по-малко, в сравнение с тези, които не пиели.

Най-голям ефект бил отчетен при онези, които пиели по три чаши кафе на ден, като при тези тези, които пиели по-малко или повече, ефектът не бил толкова голям.

Как кафето може да предпазва мозъка и да подкрепя паметта?

Ума Найду, психиатър от Харвард, е завладяна от положителната връзка между кафето и нашето психологическо здраве, казва тя пред CNBC.

Ето само няколко от начините, по които кафето може да помага на мозъка:

  • Кафеинът увеличава серотонина и ацетилхлорина, което може да стимулира мозъка и да помогне за стабилизирането на кръвно-мозъчната бариера.
  • Полифенолните микроелементи в кафето може да предотвратяват увреждането на тъканите от свободни радикали, както и запушването на мозъчни кръвоносни съдове.
  • В зърната на кафето има висока концентрация на тригонелин, който може също така да активира антиоксиданти, което също предпазва мозъчните кръвоносни съдове.
  • Не забравяйте обаче, че не всяка субстанция в кафето е полезна. Нефилтрираното кафе, например, съдържа естествeни масла на име дитерпени, които увеличават нивата на LDL холестерола, което от своя страна може да доведе до удебеляване и втвърдяване на стените на мозъчните артерии.

    Как да направим така, че кафето да стимулира мозъка?

    Благодарение на своите проучвания, Найду установява, че кафето има повече положителни, отколкото отрицателни ефекти, когато се консумира умерено.

    Пет вида храни, които пречат на паметта и концентрациятаБез значение на каква възраст сте, никога не е прекалено късно да започнете да се храните по начин, който ви осигурява най-добрата възможност да предотвратите деменцията с напредването на възрастта и да ви гарантира, че ще се чувствате концентрирани всеки ден

    Препоръчителната консумация е между две и четири чаши на ден, или по-малко от 400 милиграма. Консумацията на тъмно изпечено кафе може също да намали съдържанието на нежеланите химикали във вашата напитка.

    Ето как Найду консумира своето кафе, за да се възползва максимално от ползите му за мозъка:

    1. Допитайте се до тялото си

    Кафето не действа на всеки и може да има неблагоприятни ефекти, ако се консумира в прекомерни количества.

    За да определите колко кофеин да консумирате (или дали да консумирате въобще), използвайте вродения интелект на вашето тяло. Това означава да отчитате как храните и напитките ви карат да се чувствате и след това да действате подобаващо.

    Ако кафето не ви кара да се чувствате добре, след като го изпиете, за тялото ви вероятно не е добре да го консумирате.

    2. Превърнете кафето в част от сутрешния си ритуал

    Сутрешният ритуал може да помогне за подобряването на състоянието на мозъка и за създаването на усещане за цел. Найду казва, че след като медитира сутрин, пие лате с мляко, куркума и еспресо.

    Тя казва, че е приготвяла тази рецепта с баба си, така че сега, когато консумира сутрешното си кафе, то подобрява настроението й, но също така създава у нея едно усещане за свързаност. Тя съветва да намерим удовлетворяващ начин да превърнем кафето си в част от сутрешния ни ритуал.

    3. Спрете с кафенетата

    Спестяването на пари и приготвянето на кафе у дома ви дава възможността да използвате здравословни съставки и да избягвате преработените, които могат да доведа до възпаления на стомашно-чревния тракт и на мозъка.