Сгушен в долина в Чили, в близост до езера и заснежени планински върхове, се намира един от най-замърсените градове в света.

Всяка зима спокойното градче Темуко пада до дъното на световните класации за чистота на въздуха. Известните със замърсения си въздух мегаградове, като Пекин и Ню Делхи, имат население, което е близо 100 пъти по-голямо от това на чилийския град, вследствие на което те постоянно имат проблеми с трафика и фабричната дейност, докато замърсяването на Темуко не идва от икономическа дейност. То идва от бедност.

В периода юни-август, когато в южното полукълбо е зима, температурите в Темуко падат до 4 градуса по Целзий. Бедните жители на града, който е с население от 220 000 души, нямат друг избор, освен да използват евтини, често мокри дърва за отопление.

60-годишната Патрисиа Браво казва пред Bloomberg, че от прозореца на своята всекидневна понякога вижда само на половин пресечка надолу по улицата. Всичко останало е сив пушек.

“Това е като да живееш в град с постоянна мъгла, само че от пушек от комини,” казва Браво, която живее в града от малка. Тя е свикнала с дразненето на очите и силния мирис на пушек във всекидневната й, дори когато нейният комин не пуши, а прозорците й са затворени.

Горенето на дърва за жилищно отопление е основният източник на фини прахови частици в Чили.

По данни на Bloomberg Green и на организацията OpenAQ, въздухът в Темуко е с най-лошо качество в света най-малко в пет дни от последните осем седмици, в това число в два поредни дни - на 8 и 9 юли.



Общо 25 от 30-те най-замърсени градове в Южна Америка са в Чили, според годишен доклад от 2019 г. на швейцарската консултантска компания IQAir.

С влошаването на качеството на въздуха се влошава и здравословното състояние на гражданите. Това е цикъл, за който Фернандо Лана казва, че се повтаря всяка зима през 40-те години, в които той работи като кардиолог в Темуко.

“Съществува почти идеална връзка между нивата на замърсяване и посещенията при лекар във връзка със сърдечни заболявания или сърдечна недостатъчност,” казва Лана.

Тази тенденция е особено притеснителна тази година и заради разпространението на COVID-19. Над 3.6 милиона души са заразени с болестта в Латинска Америка.

През април Темуко стана един от първите градове в Чили, поставени под карантина. Възможно е заради това, че всички си стоят вкъщи замърсяването от домашните печки да се е увеличило. Горенето на дърва създава сажди и микроскопични частици, които, според проучвания, попадат в почти всички човешки органи, увеличавайки риска от сърдечни проблеми, инфаркти, астма, пневмония и рак на белите дробове.

Проучване на Харвардския университет показа, че продължителното излагане на малки носещи се във въздуха частици от само 1 микрограм на кубичен метър увеличава смъртността от COVID-19 с 8%.

Правителството на Чили е притеснено от периодичните скокове в замърсяването в южната част на страната и се опитва да намали сметките за електричество, така че повече чилийци да могат да се отопляват на електричество вместо на дърва, заяви енергийният министър пред Bloomberg миналия месец.

Това обаче ще отнеме време и вероятно няма да промени навиците на хората тази зима.

Мократа дървесна маса е “евтина за купувача, но много скъпа за обществото.”, заяви той.