Освен че е християнски празник, Великден е и кулинарно събитие.

Трапезата бива богата и красиво украсена. Козунакът и боядисаните яйца задължително присъстват, защото червените яйца символизират кръвта на Исус, а козунакът - неговото тяло.

Вижте няколко полезни съвета, подбрани от вестник Стандарт, за приготвянето на перфектния козунак:

Тестото не трябва да е течно, защото има вероятност да се разлее и козунакът да стане плосък, но не бива да е и прекалено гъсто, защото ще стане тежък и по-бързо ще изсъхне.

Козунакът се меси колкото се може по-дълго време.

Трябва е да е топло в стаята, в която се меси - козуначеното тесто обича да му е топло, меси се на температура 35-40 градуса.

Препоръчително е да се използва смес от животинска и растителна мазнина.

На 1 кг брашно се слагат 250 гр захар, като е хубаво захарта да е разтворена в топло мляко.

Тестото трябва да втаса добре - това отнема от 1 до 3-4 часа, но колкото повече време, толкова по-добре.

Преди изпичането козунакът се маже със смес от яйце, разбито с 1 с. л вода и масло.

Козунакът е хубаво да се изпече в навлажнена фурна - за целта във фурната, предварително загрята на 200 градуса, се слага съд с вода.

Какви са препоръките на здравните власти за идващите празници?Здравните власти излязоха с препоръки за празнуването на Цветница и Великден

Козунакът се пече според теглото - 1 кг: 45 минути, 1.5 кг: 1 час, 2 кг: 1 час и 30 минути, а ако е под 1 кг: около 30 минути.

Ако козунакът започне да прегаря отгоре, можете да го покриете с алуминиево фолио.

Козунакът не се вади от формата за печене, преди за е изстинал.

Козунакът може да се съхранява в продължение на седмица - за да се освежи престоял козунак, може да се направи разрез в горния слой и в него да се изсипе сироп (приготвен от захар и вода), след което се слага във фурната за 15-20 минути.