Трите типа приятелство и защо се нуждаем от всички тях
Според проучване на Харвардския университет, започнало през далечната 1938 година, най-важни за човешкото щастие са позитивните взаимоотношения – и особено приятелствата, пише CNBC.
Поддържането на дългогодишни, стабилни приятелства е една от седемте практики на хората, които водят щастлив и здравословен живот, откриват учените. Всяко приятелство изглежда по различен начин – така и трябва да бъде.
Известният гръцки философ Аристотел свежда приятелствата, които завързваме с околните, до три вида, всеки от които ни е необходим, за да се чувстваме пълноценни, смята професор Артър Брукс от Харвардския университет, който води обучение за управление на щастието.
Трите типа приятелство и защо се нуждаем от всички тях
Трите типа приятелство според Аристотел, за които Брукс пише в книгата си „The Best Friends Can Do Nothing For you” и говори в своя курс, са:
Това са позитивните взаимоотношения, които поддържаме с хора на работното място. По характер те наподобяват транзакция, казва Брукс.
Тези приятелства са плод на взаимно възхищение, от което и двете страни черпят удоволствие. Ако единият човек намира другия за забавен, интересен или приятен, приятелството помежду им най-вероятно е от втория тип.
Според Аристотел идеални са приятелствата между хора, които споделят обичта си към нещо и то не просто ги сближава, но и ги прави по-добродетелни. Тези взаимоотношения не се дължат на взаимна изгода или удоволствие, а на стремежа към взаимни помощ и подкрепа.
Приятелствата от първия тип невинаги са от най-удовлетворяващите, а от втория често не се задълбочават отвъд споделените интереси – но и двата са важни. Те „обикновено не носят дълготрайно щастие и комфорт“, но са полезни за житейското ни развитие, казва Брукс. Затова „не можем да си позволим да ги излагаме на риск чрез конфронтации, трудни разговори или интимност“, добавя той.
По тази причина силно се нуждаем и от „перфектните“ приятелства, които ни носят истинско удовлетворение. „Дори да не бихте могли да опишете с думи едно такова приятелство, вероятно познавате чувството, което то носи“, пише Брукс.
Перфектните приятелства често включват споделена обич към нещо отвъд двамата души, било то трансцендентно (като религията), или просто забавно (като бейзбола), но не зависят от работа, пари или амбиция.