Успехът на телевизионния сериал "Чернобил" доведе до истински туристически бум в Украйна, съобщава Reuters.

Хиляди туристи се стичат в изоставения призрачен град Припят, за да разгледат последствията от най-тежката атомна катастрофа в човешката история.

Една от местните туристически агенции твърди, че отчита ръст на посещенията с 40% от май насам, когато започна излъчването на сериала.

Обиколката на забележителностите около атомната електроцентрала с обяснение от екскурзовод на английски език струва около 100 долара.

Околностите на Чернобил до ден-днешен запазват усещането за мрачен, постапокалиптичен пейзаж. Гледката на изоставените жилищни сгради в Припят, около които се разхождат бездомни кучета и растителността, която е завзела домовете на близо 50-те хиляди обитатели на града, се запечатва завинаги в съзнанието на посетителите.

В града все още могат да се видят непокътнатия увеселителен парк и голямото виенско колело, което никога не е било използвано. То е трябвало да бъде открито по време на празненствата по случай Деня на труда на 1 май 1986 г.

Четвъртият реактор на атомната електроцентрала "Владимир Илич Ленин" обаче избухва на 26 април и причинява една от най-тежките екологични катастрофи в историята на човешката цивилизация.

Някои от местните туроператори организират посещения на някои от ключовите локации в Припят, които са заснети и в телевизионния сериал. Сред тях е и бункерът, в който се провежда първото събрание на местния партиен комитет след инцидента, в рамките на което е взето решение първоначално да не се прибягва до евакуация на населението, а да се запази спокойствие.

Туристите имат възможност да разгледат и околните села, в които вече не живее никой, както и да обядват в единствения ресторант на територията на Припят. Обиколката включва и посещение на самия реактор, който от 2017 г. е покрит с нов оловен саркофаг с височина от над 100 метра.

Защо Москва не хареса сериала Чернобил на HBO?Много от водещите руски медии открито критикуваха сериала, който се превърна в истинска сензация в страната

Не всички обаче са доволни от увеличаващия се туристопоток към Припят.

"В момента тук има страшно много туристи и това донякъде отнема от усещането за изоставен, призрачен град, какъвто е Припят. Ако броят на посетителите продължи да се увеличава, цялостната атмосфера вероятно ще се загуби", смята 18-годишният студент от Холандия Тием Босман.

Създателят на сериала на HBO Крейг Мейзин също посещава Припят преди да започнат снимките.

"Не съм религиозен, но когато стъпих на това място, се почуствах най-близо до това, което може да се смята за вяра. Когато стъпваш там, където са стъпвали жителите на Припят и стоиш под същото небе, под което са били и те, се чувстваш много по-близо до преживяното от тях", разказва режисьорът.

Припят се намира на 120 километра от украинската столица Киев.