Приближавайки се към 30-те си години - четвъртото десетилетие, всеки човек ще усети много промени.

Не само в кариерата, която вероятно върви нагоре, или във връзката, която става все по-сериозна, но и по отношение на здравето.

Всъщност, махмурлукът след петък вечер сега може да не е толкова забавен, защото е по-силен и продължителен. А какво да кажете за фигурата? Сега се налага да прекарвате повече време във фитнеса спрямо времето, което отделяхте в колежа.

След 30-годишна възраст върховите показатели на мъжа - мускулна маса, физическа издръжливост, сърдечно-съдово здраве и т.н., намаляват с един процент годишно. Важно е да се отбележи, че в 30-те си години човек програмира тялото си за това, което му предстои през 50-те, 60-те, 70-те.

Навиците и формата, които той поддържа, вероятно ще останат и ще продължат до края на живота.

В случая най-важен е проактивният подход. Това означава да разговаряте с лекаря си и да поставите няколко важни въпроси, които да начертаят и бъдещите ви действия.

Какво трябва да е идеалното телесно тегло?

Работата в офис предполага повече часове зад бюро. И колкото и да сте мотивирани, надали в 18 ч ще имате сила за фитнес. Или може би вече имате семейство, така че всяка секунда, в която не работите, е посветена на времето с децата и партньора.

Това може да добави малко допълнителни сантиметри около талията и преди да се усетите, кантарът ще показва все повече и повече.

Имайте предвид обаче, че килограмите не са най-лошото. Когато общото ви телесно тегло се повиши, нараства и рискът от диабет, инсулт, сърдечни заболявания и рак. Добрата новина обаче е, че колкото сте по-млад, толкова по-лесно е да влезете във форма и да създадете навици.

Ето защо говорете с вашия лекар кое е идеалното тегло за вашия тип тяло и телосложение.

Тренирам ли достатъчно?

Най-вероятно сте го чували, но ако увеличавате пулса поне три-четири пъти седмично в продължение на 45 минути, имате всички предпоставки да се радвате на здраво сърце.

По-голямата част от мъжете имат кариера, семейства, застаряващи родители и други отговорности през 30-те си години, което може да направи много по-трудно намирането на време за бърза тренировка.

Въпреки това да бъдеш активен е една от най-добрите проактивни мерки, които човек може да предприеме. С напредването на възрастта метаболизмът ни се забавя и хормоните се променят.

Ето защо е толкова важно да спортувате. Това ще помогне за намаляване на стреса, подобряване на настроението, кръвообращението, кръвното налягане, сърдечната честота, нивата на енергия и други.

Стресът ми в повече ли е?

Помислете за всичко, което се е случило през 20-те години: завършили сте колеж, преместили сте се някъде, може би сте си купили дом, срещнали сте любовта на живота си, сключили сте брак, а дори имате и дете.

30-те години ще продължат с големи събития, но колкото и вълнуващо да е всичко, може в един момент да имате усещане, че не спирате 24/7.

Във времето през 30-те си години много мъже започват кариерата си, установяват се с партньор и изграждат семейства. Тези промени, макар и много положителни, могат да предизвикат стрес, какъвто мъжът все още не е имал.

Това засяга не само ума, но и тялото. Затова е важно, ако сте по-емоционални и чувствителни, да работите върху техники, които помагат за намаляване на стреса.

Пия ли твърде много?

Разбира се, през 20-те години нямаше как да изпуснем купон, а на следващия ден бяхме свежи и жизнени. Но сега нещата са по-различни. Всичко е по-добре в умерени количества, включително алкохолът.

Когато мъжът навлезе в 30-те си години, това е още по-важно правило, което да спазва, тъй като прекаляването може да повиши кръвното налягане, да причини чернодробни и сърдечни проблеми.

Хормоните ми в баланс ли са?

Докато дискусиите около женските хормони са често срещани, мъжете също изпитват промяна с възрастта. Ако забележите ниска енергия, депресия, липса на сексуално влечение, наддаване на тегло и други проблеми, проверете нивата на тестостерон, кортизол, инсулин и щитовидна жлеза. За да сте здрави, всички те трябва да бъдат балансирани.

Сърцето ми здраво ли е?

Дори да ви звучат като проблеми от далечното бъдеще, проблеми като аритмия, инфаркт, сърдечни пристъпи, високо кръвно, се случват и на млади хора. Затова правете си годишни профилактични прегледи и се доверете на лекаря си за режим, който да следвате, ако сте застрашени.