Veni, vidi, vici, Widi: Предстои търг за индонезийски архипелаг
Група индонезийски острови, известна като резервата Widi (Widi Reserve), ще бъде част от търг, който може да се окаже терен за една от най-впечатляващите продажби на недвижими имоти, осъществявани някога в Азия.
Над стоте острова в „Кораловия триъгълник“ на източна Индонезия са разположени на около 100 000 декара (приблизително с размера на Бора Бора), пише CNN.
Индонезийският закон гласи, че хора без индонезийско гражданство не могат официално да купуват острови в страната. Widi Reserve заобикаля това, чрез покана към евентуалния собственик да придобие дял в холдинга PT. Leadership Islands Indonesia (LII). Оттам нататък собственикът ще бъде свободен да развива острова както желае.
Ако евентуалните собственици се почувстват донякъде напрегнати от перспективата на новото притежание, няколко експерти - избрани от LII – вече ги чакат, за да ги подкрепят в изграждането на курорт в резервата Widi. Сред тях е Бил Бенсли, дизайнер на ексклузивни хотели и курорти в Азия. Базираният в Тайланд дизайнер вече работи върху концепции за хипотетичен островен курорт в рамките на Widi, фокусирани върху екологичната и социална отговорност в развитието на резервата.
Източник Sotheby's Concierge Auctions
Чарли Смит, вицепрезидент в Sotheby's Concierge Auctions за региона EMEA (Европа, Близкия изток и Африка), очаква силни оферти по време на търга.
„Всеки милиардер може да притежава частен остров, но само един може да притежава тази изключителна възможност, разпръсната на повече от 100 острова“, казва той, цитиран от CNN.
От резервата Widi са някои от най-красивите пейзажи на Индонезия, сред които коралови рифове, мангрови гори и около 150 км плажна ивица.
Резерватът е достъпен само с частен самолет, като от международното летище Gusti Ngurah Rai го делят 2-3 часа полет.
Източник Sotheby's Concierge Auctions
Търгът започва на 8 декември и ще продължи до 14 декември.
Участниците в наддаването са помолени да внесат депозит от 100 000 долара, за да докажат, че са сериозни инвеститори.
Продажбите на частни острови процъфтяват през последните няколко години, отбелязва CNN. От вече популярна опция за свръхбогатите знаменитости, по време на пандемията те се превърнаха в още по-желан актив заради желанието за уединение и безопасност.
Някои острови обаче са измамно евтини. Разходите за поддръжка и инфраструктура всъщност правят притежаването на остров доста скъпо, казва за CNN Стейси Фишер Розентал, президент на туристическата компания Fischer Travel Enterprises.
Новите собственици на острови не само трябва да построят къщи, но и да инсталират водопроводна, електрическа и друга инфраструктура, ако искат да живеят там.
Добавете към това логистичните и транспортни разходи, включващи движение на хора, стоки и услуги. Така много бързо притежаването на остров става много скъпо.