Агенцията за национална сигурност (АНС) и правителството на САЩ не са получавали "пряк и безпрепятствен" достъп до сървърите на компаниите Microsoft, Google и Facebook. Това потвърдиха за пореден път представители на трите IT гиганта по време на слушанията в Европарламента.

Повод за изявлението е шпионският скандал, избухнал преди месец, от който стана ясно, че американските спецслужби са шпионирали масово европейците чрез следене на електронната им поща, акаунтите им в социалните мрежи, както и телефонните им разговори.

Washington Post по-рано публикува документи, предоставени от бившия служител на ЦРУ Едуард Сноудън, от които става ясно, че АНС е получавала информация от сървърите на Google и Yahoo, припомня БГНЕС.

Само за месец АНС е обработила над 181 млн. прихванати записи на интернет ползватели, било чрез следене на електронната им поща, било въз основа на друга тяхна дейност в интернет.

По данни на вестника АНС и ФБР са събирали данни от сървърите и на Microsoft и Facebook. Това е ставало с помощта на програмата PRISM, позволяваща следене на интернет активността в най-големите сайтове. АНС и Белия дом не отрекоха това, аргументирайки се превенция в борбата срещу тероризма.

Впоследствие обаче стана ясно, че са били подслушвани не само редови граждани, но и германският канцлер Ангела Меркел, бразилският президент Дилма Русеф и други лидери на най-малко 35 страни.

Колкото до Едуард Сноудън, който разпали скандали, понастоящем той се укрива в Русия, тъй като в САЩ искат да го съдят за издаване на държавна тайна и кражба на секретни документи.