Toyota Motor и SoftBank Group обявиха, че ще си сътрудничат в разработката на технологии, свързани с автономните автомобили, съобщава Reuters.

Двете компании ще работят заедно по различни проекти, като автономни линейки и други услуги, разчитайки на своите прогнози, че в бъдеще все по-малко хора ще управляват сами превозните си средства.

Партньорството между най-голямата автомобилна компания и един от водещите технологични гиганти в Япония показва, че дори и най-големите играчи се страхуват от възможността да изостанат в надпреварата за завземането на един от най-бързоразвиващите се пазари.

"Нито SoftBank сама, нито пък автомобилните компании само със собствените си ресурси могат да постигнат всичко. Целта ни е да помогнем на хората с ограничен достъп до транспортни услуги", заяви главният технически директор на SoftBank Corp Юничи Миакава, който ще поеме ролята на изпълнителен директор на новата съвместна компания.

Тя ще е се казва MONET (съкратено от mobility network, или "мобилна мрежа") и ще е с капитал от 2 млрд. йени (17.5 милиона щатски долара), а SoftBank ще държи малко над 50% от акциите.

Първите превозни средства, върху които съвместното дружество ще работи, ще са за доставка на храна, пътнически транспорт и медицински автомобили, които ще са оборудвани и с апаратура за диагностика.

"Опитваме се да пренесем традиционното автомобилостроене в нови пространства. Осъзнахме, че SoftBank споделя същата визия за бъдещето и затова решихме, че е време да започнем да работим съвместно", заяви президентът на Toyota Акио Тойода.

До този момент от Toyota разработваха собствени системи за автономно придвижване и управление, базирано на изкуствения интелект. Компанията вече е в напреднал етап на разработка на системата e-Palette, в която си партнира с компании, като Amazon, Didi, Uber и Pizza Hut.

Очаква се тази услуга да намери реално приложение още в рамките на лятната олимпиада в Токио. С нея ще могат да се придвижват спортистите и гостите на събитието.

SoftBank пък ще осигури събирането и анализа на данните и ще гарантира, че автомобилите ще се разпределят ефективно и ще са налични точно във времето и мястото, на което са нужни. Освен това SoftBank разработва и собствена технология за автономно придвижване, предназначена за автобуси.

Сделката между Toyota и SoftBank идва броени дни след обявяването на няколко подобни партньорства. В сряда от Honda Motor обявиха, че ще инвестират 2.75 млрд. долара за придобиването на 5.7% дял в GM Cruise - поделението на General Motors за разработка на автономни возила. SoftBank също е един от акционерите там.

По същото време от Daimler и Renault заявиха, че ще си сътрудничат в производството на батериите за електрически автомобили, автономните коли и мобилните услуги.