Британската компания "Мелроуз рисорсиз" откри ново голямо находище на природен газ край Каварна, съобщи британският вестник "Скотсмън". Според публикацията находището съдържа над 2.4 млрд. кубически метра газ.

В началото на февруари тази година Министерският съвет разреши на „Мелроуз рисорсиз" ООД да търси и проучва залежите на нефт и газ в блок „Галата", разположен в континенталния шелф на Черно море. Проучваната площ е с размер 1910 кв. км, а срокът на концесията е 3 години. Очакваните инвестиции за този период са за 120 млн. долара.

"Мелроуз рисорсиз" доставя 15% от природния газ в България от находището край Галата, което се предвижда да бъде превърнато в хранилище. Неотдавна компанията откри още едно находище на природен газ в района на Калиакра.

Добитите количества синьо гориво ще започват да постъпват в хранилището в Галата още през лятото и ще бъдат предложени на пазара през следващия зимен период, когато консумацията на енергоносители се повишава, възнамеряват от "Мелроуз рисорсиз".

Сондите на британската фирма не се виждат от Каварна и вероятно а в шелфа, каза кметът на Каварна Цонко Цонев. Регионът се отличава с богати залежи на природен газ.

Концесионерът "Проучване и добив на нефт и газ" доби край село Българево 120 млн. куб. м, а фирма "Каварна газ" вече е газифицирала 80 на сто от Каварна.

С природното гориво се отопляват всички общински сгради, в това число стадионът и спортната зала. Според Цонко Цонев около Каварненско и в морето има залежи на природен газ за 15 години напред.

Тепърва "Мелроуз рисорсиз" трябва да договори условията за експлоатация на новото находище с българското правителство и да предложи план за развитие на обекта, каза главният изпълнителен директор Дейвид Томас, цитиран от "Скотсмън".

Според него особени проблеми не се очакват, тъй като България се ръководи от стратегическите си планове да изгради ново хранилище за природен газ.

България следва директивите на ЕС за увеличаване на обема на хранилищата за природен газ, посочва вестникът. Новото хранилище, което "Мелроуз рисорсиз" изгражда, ще бъде използвано и като буфер срещу сезонните промени в консумацията на природен газ.

Същевременно България се стреми да създаде и резерви в случай на проблеми с руския гигант "Газпром", който доставя около 80% от природния газ в страната, изтъква "Скотсмън".

Източник: вестник "Монитор"