ТЕЦ "Брикел" на бизнесмена Христо Ковачки ще бъде спрян принудително в края на октомври, ако ръководството му не направи това доброволно. Предвидена е и санкция от по 100 евро за всеки тон въглероден двуокис, изхвърлян във въздуха от началото на този месец. Това заяви екоминистърката Нона Караджова.

Централата трябваше да бъде спряна още на 1 септември, тъй като не отговаря на европейските еконорми.

Караджова припомни, че при присъединяването ни към ЕС вариантите за големите горивни инсталации са били два - или да инвестират в сероочистки, или да работят без инвестиции в рамките на 20 хил. часа.

През 2004 г. ръководството на ТЕЦ "Брикел" е подписало декларация, че избира втория вариант и собственикът Христо Ковачки е бил наясно с това условие. В момента ТЕЦ-ът е изразходвал лимита си и трябва да спре.

Ако това не стане, ще получим санкции от ЕК за нарушаване на договора за присъединяване, както и на изискванията на някои други директиви, обясни Караджова.

По повод откритото писмо от лидера на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев до премиера, в което се твърди, че за страната ни са договорени по-кратки преходни периоди, отколкото за северната ни съседка, тя заяви: "Крайният срок, в който България трябва да приведе големите си предприятия в съответствие с екологичните норми, е 31 декември 2014 г. , докато за Румъния е 31 декември 2013 г. Виждате, че твърденията на "Подкрепа" не отговарят на истината."

Според екоминистърката това е популизъм, който цели да покаже, че синдикатите си вършат работата. В Румъния наистина имало няколко предприятия, които са получили удължаване на срока за емитираните азотни оксиди до 2017 г. От нашите ТЕЦ-ове обаче не било постъпило подобно искане по време на преговорите за присъединяване, за да бъде включено в договора. Зам.-министър Евдокия Манева допълни, че всички останали ТЕЦ-ове правят стъпки за привеждане на инсталациите си в съответствие с нормите.

Източник: в. Труд