Традиционният за пазара индекс на волатилността се търгува при предкризисните нива, като сочи прекомерна увереност на пазарните участници за посоката му. Факт, който сам по себе си буди сериозни опасения, предвид на историческия опит за способността на тълпата правилно да прогнозира пазара.

Индикаторите сочат „светло бъдеще“ според пазарните участници, за което може да се съди по стесняващите се спредове по кредитните суапове и понижение в индекса на волатилността.

Вижте още: Тревожен сигнал за щатските инвеститори

„Пазарът е притеснително самоуверен“, коментира Еван Лукас, пазарен стратег в IG, посочвайки като пример индексът Vix, който е при най-ниското си ниво от 2005-та година нсама. „При такива стойности обикновено дребните инвеститори започват да скачат на борда, което пък винаги поставя край на ралито“, допълва още инвеститорът.

„Волатилността на пазара в момента е необичайно ниска“, коментира Уилиям Дъдли, президентът на Фед в Ню Йорк през изминалия месец, цитиран от Reuters. “Притеснявам се, че хората са прекалено спокойни в тази среда и следствие на това са склонни да поемат по-големи рискове“, допълва още Дъдли.

Сред основните притеснения на инвеститорите са очакванията за край на стимулите от страна на Фед. Тези опасения обаче, явно не са се материализирали в нивата на търговия на индексa на волатилността.

„Налице са много фактори, от които инвеститорите би следвало да се опасяват подобно на годините 2010, 2011, 2012 и 2013 г.“ смята Дъдли.

Ниската цена на кредитиране обаче до голяма степен неутрализира много от тези опасения. И докато повечето специалисти очакват начало на повишение на лихвите, напълно в противовес с тези очаквания лихвите по 10-годишните щатски облигации достигнаха скоро 11-месечен минимум.