4 грешки, които да избягвате при инвестиране на чужди пазари
Инвеститорите все по-често поглеждат към чуждите пазари в търсене на диверсификация, по-висока ликвидност или по-добра доходност.
Каквато и да е причината да погледнете към международните пазари, е добре да не правите една от тези често срещани грешки, представени от специалистите от Charles Schwab:
1. Не обвързвайте представянето на икономиката с това на фондовия пазар
Растящата икономика не гарантира „бичи пазар“ и обратното - икономика, която се развива бавно, не води след себе си „мечи пазар“.
Ръст в икономиката може да доведе след себе си повишение на заплатите, което да намали маржина на печалбите на компаниите в страната. Пример за това от близката история е Китай.
Ускореният ръст често води след себе си инфлация, която пък инициира повишение на лихвите.
Не е задължително посоката на пазара и ръстът на икономиката да са обвързани. Много по-важни са пазарните настроения и финансовите оценки.
Слаби икономики могат да инициират силна възвращаемост на фондовия пазар, ако настроенията преди това са били крайно песимистични. Пример за това е Гърция.
2. Не проучвате какво точно включва индекса на страната
Често в индексите на дадени страни един сектор или индустрия може да е застъпен в по-голяма степен, така че той да не представя достатъчно добра диверсификация към икономиката като цяло.
Ако не проучите какво точно се съдържа в един индекс или индексен фонд, можете и да не получите търсената диверсификация, насочвайки се към него.
Около 40% от IPO-ата в Испания и Китай са на финансови компании. В Швейцария здравните компании са с тежест от над 30% от пазара. Така че ако купите индексни фондове в посочените страни, можете да натоварите портфейла си с прекомерни експозиции към финансовия или здравния сектор.
Когато инвестирате в индексите на по-малки пазари, може да се случи така, че определени големи компании да са с прекалено голяма тежест в показателя.
Някои пазари са с ниски финансови оценки, но за това често има причина. Така например руският пазар се отличава с изключително привлекателни финансови оценки, но той почти изцяло разчита на енергийния сектор, който е силно регулиран и зависим от политическата обстановка в страната.
3. Пренебрегвате валутните разлики
Изложеността ви на валутен риск е част от процеса на инвестиране на международните пазари. Когато инвестирате на чуждите пазари, трябва да имате предвид, че валутните изменения могат да имат силно въздействие върху постигнатите резултати.
Така например през изминалата година японският Nikkei 225 е донесъл възвращаемост в йени в размер на 59.4%, но едва 30.6% в щатски долари, поради поевтиняването със 17.6% на йената спрямо долара.
4. Залагате на големи международни компании вместо на локални лидери
Много инвеститори приемат, че диверсифицират портфейлите си към външните пазари, залагайки на големи компании, опериращи на много пазари. Да инвестирате в подобни компании обаче не е същото, като да инвестирате на международните пазари.
Често международните компании не успяват да станат лидери на международни пазари поради културни различия и по-лошото им възприемане от местните потребители.
Притежаването на подобен род компании намалява възможността за експозиции към по-малки локални на даден международен пазар компании, които в много по-голяма степен са обвързани с трендовете на съответния пазар.