София 51-ва в света по най-скъпи офиси от клас А
България, представена от столицата си София, заема петдесет и първо място сред страните с най-скъпи офиси в света за тази година, сочи изследване на една от водещите световни консултантски компании - Cushman & Wakefield. Столицата ни се понижава в класацията, в сравнение с миналогодишното си 45-о място, сочи още докладът.
С наема си от 228 евро за кв. м на година за офиси от най-висок клас, или 19 евро за кв. м, София се нарежда непосредствено преди Богота в Колумбия и след столицата на Филипините - Манила.
За пръв път в класацията участва столицата на Сърбия - Белград, която директно се нарежда пред нас на 47-о място с годишен наем в размер на 258 евро, или 21.5 евро за кв. м на месец.
Макар и губейки една позиция в класацията, румънската столица Букурещ също се нарежда преди нас в класацията - на 35-а позиция със среден наем от 346 евро за кв. м, или 28.83 евро на квадрат.
Турция е регистрирала най-голямо повишение в нивата на наемите на офисите от най-висок клас в региона. Във водещия й град Истанбул наемите са се повишили с 94%, в резултат на значително търсене от страна на международни инвеститори.
Нивото на наемите за офиси от клас А там възлизат на 359 евро за кв. м на година, или около 30 евро на месец.
Освен Москва, която традиционно се нарежда в топ 10 сред страните с най-високи наеми на офиси, напред в класацията е и друга страна от ЦИЕ - Украйна. В столицата Киев офисите се отдават за годишен наем от 572 евро, или 47.7 евро на месец.
Страната директно дебютира на 16-о място в тазгодишната класация, като повишението на наемите само през миналата година възлиза на около 20%.
Полша също се изкачва с пет позиции до 22-о място със сумата от 508 евро за кв. м на година, или 42.3 евро на месец.
Като цяло, нивата на наемите във водещите европейски градове са регистрирали ръст от 11% през 2007 година.
Страните от Централна и Източна Европа са продължили доброто си представяне и ръстът на наемите при офисите изпреварва този в развитите държави, като средният такъв е бил в размер на 19% за годината.
Най-слабо повишение сред тях са регистрирали наемите в Чехия и Унгария - съответно от 3%.
* данните са на Cushman & Wakefield