След призивите на превозвачи държавата да се намеси в определянето на цените на горивата, председателят на Комисията за защита на конкуренцията(КЗК) Петко Николов съобщи пред bTV, че законодателни промени предвиждат при съмнения за картел или нелоялен дъмпинг антимонополната комисия да определя временни цени на важните стоки и услуги.

Предложенията са факт от близо година, но все още нямат одобрението на Министерския съвет и заради това не са гласувани в Народното събрание.

Случаите, в които Комисията за защита на конкуренцията може и ще контролира временно цената на дадена стока и услуга, са два.

Първият - когато се установи че даден монополист цели умишлен фалит на конкурентите на пазара, продавайки стоката си на цена много по-ниска под производствените разходи. След като фалира конкуренцията, монополистът веднага вдига цената с пъти и трупа колосални печалби от господстващото си положение.

Вторият случай, в който комисията може да контролира цената е, когато се установи, че всички участници на пазара уговарят еднакви цени с нетипично висока ставка на печалба. Тогава комисията може да наложи така наречената разходоориентирана по-ниска цена. Засега обаче това обаче е само законодателно предложение.

"Хипотетично, ако говорим така, комисията ще успокои общественото мнение, че начинът, по който едно дружество злоупотребява с господстващото си положение и налага една цена, то спираме това нещо докато съдът с влязло в сила решение постанови дали тази цена и практика е допустима или не", каза Петко Николов.

Решенията на Комисията за временен контрол над цените подлежат и на съдебен контрол.

"Да няма съмнение бизнесът, че бихме си позволили такава мярка просто така - само за да накажем някой на пазара или умишлено да уязвим някоя компания. Както и никога не сме правили такова нещо досега", каза Николов.

Проверката, която комисията образува заради скъпия дизел към "Лукойл" и другите дистрибуторите на горива вероятно ще продължи няколко месеца. Засега комисията няма съмнения и доказателства, че участниците на пазара на горива вършат нещо незаконно.

Снимка: БГНЕС/ЕРА